Tema: Taekwondo
Pogledaj jedan post
Old 08.09.2003., 21:44   #12
Quote:
hrvoje_1 kaže:
1) IMA vještina koje obuhvaćaju udarce nogama (petama, koljenima,...), rukama (šakama, laktovima,...), glavom itd., obrane od istih, sve prisutniju i razvikaniju borbu na tlu, poluge, gušenja, bacanja, borbu protiv više napadača, padove, kolutove, borbu sa oružjima...

2) jujutsu postoji, ali ne onaj brazilski nego tradicionalni japanski www.bujinkan.hr. Pretpostavljam da i ove druge vještine imaju neki oblik hrvanja i borbe na tlu, konkretno znam da kuksoolwon ima poluge, hapkido isto, doduše ne znam za borbu na tlu.
1. znam da ima vjestina koje se bave svim i svacim ali ako mislis da ces na jednoj vjestini koja se bavi svime doci do nekog visokog stupnja onda se varas. onda ti je bolje otici u beograd u vale tudo skolu pa se kolji laktovima u glavu ako oces. ekipa iz mma bi trenirala te vjestine da su tako dobre, ali oni zato treniraju box, kickbox, hrvanje i jujitsu. bolje je iz svake vjestine pobrati najbolje tehnike i dobro ih nauciti nego misliti da ce neki hapkido sensei 4dan znati hrvanje bolje od hrvaca, judo bolje od judasa i kickbox bolje od kickboksaca, i jos sve to "znanje" prenjeti na tebe!

2.jujitsu postoji i u mom klubu. japanski, tj. tradicionalni jujitsu koji je slican judu na podu. bjj nije nista superiorniji od klasicnog jj, uostalom pogledaj cime se zavrsavaju borbe u parteru u mma. to su armbar (poluga, ili u judu juji-gatame), keylock ili kljuc (isto postoji u judu ali neznam ime), trokut (u judu sangaku-gatame) ili raznim varijantama kneelock-a (poluga na koljenu) ili kljucem na stopalu sto je rijetkost! sve tehnike postoje u olimpijskom judu i dozvoljene su kako na treninzima tako i na natjecanju!

a odlican primjer da je judo jednak jj je prva borba jj vs. judo iz 1951 kada je Helio Gracie (otac Ricksona- vale tudo prvaka) popusio od Kimure. od tada se cak i kljuc na ruci u jj zove kimura!!
a ako oces moderni primjer onda ti je to Yoshida kojeg svi pljuju (navodno namjestaljka sa don frye) koji je dobio Royce Gracie-a (bivseg prvaka ufc-a).
__________________
Tko pod drugim jamu kopa,
najsladje se smije!
cemo is offline  
Odgovori s citatom