Pogledaj jedan post
Old 07.06.2013., 17:34   #20
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
... nisam svoje mišljenje postavila kao nikakvu teoriju, osobito ne filozofsku, ne znam od kud si to zaključila. Samo sam napisala svoje mišljenje. To smijemo, zar ne? A kada sam napisala da nam svima "ide" u životu, pri tom sam mislila da nikomu ništa ne "stoji" jer je život kolanje životne energije i ono se događa, htjeli mi to i ne htjeli ... tako da je i čovjeku iz tvog primjera "išlo u životu", onako kako mu je natalom dano ...
Ti si napisala svoje mišljenje, a ja sam svoje, i? Zna se točno šta označava pojam 'ide nam u životu'....odnosno kad se isti upotrebljava u svakodnevnom govoru. Ne označava da je život sam po sebi 'pokretan' i da 'ne stoji', već kad se kaže 'ide nam' znači da ide u pozitivnom, uspješnom pogledu. Čovjeku iz mog primjera 'nije išlo' u životu, jer to je bio primjer jednog nesretnog horokopa. Postoje i takvi i bezveze ih je definirati pojmovima koji nisu prikladni.

Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
...
... nisu svakoj osobi pozitivni događaji izvor sreće i zadovoljstva. Silovatelju, ubojici, kriminalcu sreću i zadovoljstvo stvara silovanje, ubojstvo i zločin. Takvim ljudima se "kvaliteta života" (prema njihovim kriterijima) nažalost poboljšava na takav način.
Ovo je sad jedan ekstreman primjer koji se ne uklapa u ono o čemu je ovdje riječ, s obzirom da je moje polazište bilo uopćeno, tj odnosilo se na nekakvog običnog čovjeka i relativno prosječan život. Okorjeli kriminalci sa svojim natalnim kartama su posebna kategorija za analizu, tako da diskutirati o njihovim životima u smislu izvora sreće i zadovoljstva je neka druga tema...
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
...

Ne znam za tebe, ja osobno ne težim onomu gdje će mi sve ići glatko već onomu gdje u životu mogu kao čovjek rasti (prema vlastitim kriterijima) pa su mi i životni izbori (tamo gdje mogu birati) takvi - biram teži put. Biram ga jer mi je to potrebno, jer time rastem kao osoba (dok god time nikomu drugom ne škodim.) Ali u sferi neosobnih planeta to ne uspjevam jer me uvijek savlada neka viša sila.
Ti onda spadaš u onu kategoriju ljudi gdje je 'batina izašla iz raja' tj oni bez teškoća i muke ne usvajaju nova životna iskustva i ne rastu kao osobe. Ne bih željela da zvučim grubo, al takav si dojam ovim odlomkom ostavila. U osnovi nije bitno moj ili tvoj osobni stav, već je bitno da popričamo općenito o tome šta astrologija jeste, za šta služi natalna karta i gdje je tu čovjek u svemu tome sa svojim odlukama, rastom, razvojem i životom. O tome sam u prethodnom postu. Postoje dakle životna iskustva kao proizvod događaja koji se dešavaju voljno, a postoje i ona na koje se nema uticaj gotovo nikakav. Tu se radi o Suncu i Uranu s jedne strane, te Mjesecu i Saturnu s druge strane. Svatko ima te planete različito postavljene u horoskopu, a shodno tome i životi se svima nama razlikuju. Kroz svako iskustvo koje se može opisati svim elementima horokopa mi rastemo ili ne rastemo, razvijamo se brže ili sporije u zavisnosti od toga kako su ti elementi horoskopa postavljeni. Mislim ovdje i na planete i aspekte i kuće i sve skupa....
Dakle, svatko bira da živi onako kako mu paše i onako kako smatra da mu je potrebno u skladu sa svojim predispozicijama tj natalnom kartom. I onaj ko ima teška iskustva i onaj ko ima lakša iskustva razvija se kao osoba. Bitno je za daljnju raspravu da se definira točno šta se misli pod 'rast osobe'...
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
...

... da, ali on neće umjetničku školu završiti svojim Neptunom, koristit će Sunce, Mjesec, Merkur, Veneru, Mars, a Neptun će ga "izvana" suptilno navesti da to bude baš ta škola (iz njegove simbolike). Nisam spominjala niti sjedenje, niti skrštene ruke ... otkud ti to? Niti sam napisala da je Neptun "asptraktna viša sila koja nema svoj izraz u opipljivom svijetu" ...
Napisala si za neosobne planete da su 'viša sila' te da 'osluškuješ i posmatraš' tu višu silu jer na nju nemaš utjecaja. Na taj način zapravo si definirala vanjske planete kao nešto što je apstraktno i na šta se ne može utjecati svojim djelovanjem, s obzirom da 'dok posmatraš' djelovanje te sile tvoga djelovanja nema. To je sjedenje skrštenih ruku. U primjeru umjetnika, on će se toj umjetnosti i školi posvetiti upravo preko Neptuna oko kojeg se očito okreće sve ostalo. Recimo da se radi o višem obrazovanju, njega će baš Neptun i/ili Ribe u vezi s 9kućom pokrenuti u tom smjeru. Naravno da je preduvjet ostatak natalne karte, koja mora podržati tu seriju 12, ali pokušala sam pojednostaviti i skratiti priču vanjskih planeta. Htjela sam reći, vanjske planete su također planete koje se mogu aktivno živjeti i ne treba ih posmatrati kao nešto na šta se nema nikakav uticaj.
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
...

Ne moći utjecati na npr. Neptun znači ne moći se upisati u umjetničku školu baš sada, ovog trenutka, jer su sada upisi i samo zato što ću se dobro pripremiti i samo zbog toga što to ja baš sada želim (isključivo osobnim naporom). Ako je Neptun ili neka druga vanjska planeta "odredio" da će to biti za npr. 2 godine kada se napravi određeni aspekt na osobne planete i na taj njegova energija snažnije kanalizira "ka nama", tada će se to desiti s lakoćom. Ali ne jer smo mi to baš tada snažno htjeli (Sunce), već jer je Neptun ili neka druga vanjska planeta svoje prisustvo u našem natalu odlučio "materijalizirati".

Malo mi je plastičan primjer jer nemam puno vremena.
Odličan je primjer i nadovezuje se na moj primjer. I slažem se. Upravo to znači da se nema utjecaj na neku planetu. Stvar je samo u tome što se ovo ne odnosi samo na vanjske planete nego na svih 10. Dakle, u zavisnosti od Sunca i Urana, te s druge strane Mjeseca i Saturna, čovjek ima veći ili manji uticaj na svoj život i događaje. U primjeru umjetnika koji nije uspio upisati željeno školovanje onda kad je želio, radi se o jakom uticaju (neharmonično) Mjeseca i Saturna. To znači da njegov život ima jak karmički pečat, ima tvrdu sudbinu na koju teško može utjecati neovisno o svojoj volji (Sunce), jednostavno uz sav njegov trud, okolnosti se redaju karmičkim redom. Njegov slobodan izbor (Uran) je ograničen. Taj izbor se ne odnosi samo na ono čime će se baviti, već i na vrijeme (kada), kao i bilo što što uključuje njegovo svjesno djelovanje.
Dakle, nekad se ne može uticati ni na osobne planete. Sve zavisi od toga kakvo je nekome Sunce i Mjesec, te Saturn i Uran.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom