Pogledaj jedan post
Old 20.12.2004., 20:01   #5
Quote:
Blaise kaže:
Zašto se toliko napada katolička crkva?
Što mislite?

Za početak, ja bih rekla da je zabrinjavajuće nešto drugo.
Postoji izvjestan nesklad između slike koju čovjek dobije na jednom ovakvom slobodnom građanskom forumu i naše svakodnevice.
Crkve su pune, svi se žele vjenčati u crkvi i krstiti djecu, svi žele svećenika na pogrebu. Svi idu na vjeronauk.
Dobro, ne svi, ali veeelika većina. 85%.

ja bih volio kada bi blaise i 101 culi kako u raspravama sa mojim prijateljima branim katolicku crkvu (od ostrih napada mojih prijatelja)

zaista , ne salim se...

naime mene zapanjuje kako npr jedan moj prijatelj (NAJBOLJI PRIJATELJ)koji je agnostik i vrlo mirna I POSTENA OSOBA kaze za katolicku crkvu da je sotonska organizacija,
upletena u politiku,koja vidljivom i nevidljivom rukom bolno ogranicava ljude...

ja ga inace veoma cjenim kao covjeka ,ali tu mu se suprostavljam i obicno kazem da ja mislim da rkc nije ni dobra ni losa... nego je ona tu za one ljude KOJI SA NA TOM NIVOU DUHOVNE EVOLUCIJE (LITERALIZAM (literarno tumacenje misterija , DUHOVNI MATERIJALIZAM i sl )

- jos da kazem da i na ovom forumu postoji nick (adriatic) cije pisanje i stavove cijenim.

zanimljivo je da je njegovo pisanje umjereno i racionalno.

ali kada pise o RKC on jasno kaze da je to sotonska organizacija!!
***

vrlo je tesko generalno govoriti o RKC koja je kompleksna pojava
(generalizirati znaci biti idiot rekao je genijalni william blake)

ona je neophodna za odredjeni nivo populacije(mase)....na ovom stupnju duhovne evolucije planete zemlje



U VEZI RKC CRKVE MI SE SVIDJAJU
(ali moram reci da ono sto volim i nisu ekskluzivno pojave vezane za rkc nego za krscanstvo opcenito )

- mistici (eckhart, sv ivan od kriza,MIGUel DE MOLINAS...
-katedrale
gregorijanski koral
- sv franjo asiski
-thomas merton
-drugi vatikanski koncil ( dok je trajao)
-karitativno djelovanje crkve..



ALI STO KONKRETNO NE VOLIM KOD RKC

ali ne volim njene megalomanske ambicije i iluzije

duboko vjerujem da je isus pod crkva podrazumijevao zajednistvo vjernika i medjusobnu ljubav (nesto kao SANGHA U BUDIZMU) A NE JEDNU INSTITUCIJU KOJA IMA
OGROMNU materijalnu i svjetsku MOC KOJU JE ZLORABILA UZASNIM ZLOCINIMA...

ne volim

-moc(javnu i tajnu) (vatikan kao moderna baza moci tj CEZAROVA PALACA )

-zaista je ogroman broj ljudi i organizacija koje je kongregacija za nauk vjere(nekad se to zvalo inkvizicija) ekskomunicirala i/ili usutkala ili onemogucila
( npr pravoslavna i katolicka crkva su se vise puta tokom povjesti medjusobno ekskomunicirale

(od istaknutih teologa u 20 om stoljecu usutkani su i/ili ekskomunicirani - de chardin, chenu, m. fox,hans kung..,boff.anthony de melo)

ALI NEVJEROVATNA ALI ISTINITO JE DA SU HITLER I GEBELS BILI KATOLICI ALI DA NIKAD NISU EKSKOMUNICIRANI
(za one koji ne znaju - gebels je po dolasku rusa u berlin izvrsio KOLEKTIVNO SAMOUBOJSTVO sa svojom zenom i 5(petero) djece )

--- da li znate da je danas jos zivuci kardinal inkvizitor u vatikanu njemac ratzinger
od svoje 16-21 godine bio istaknuti clan hitler jugenda!!

******

POSTOJI DOKUMENTIRANA HITLEROVA IZJAVA KOJI JE NAKRITIKU SVOJE POLITIKE PREMA ZIDOVIMA REKAO

" zar su nasi zakoni drugaciji od onog sto katolicka crkva radi stoljecima tj dekreta i bule pape pavla IV iz 1555
i inocenta III" tj politike antisemitizma


&&&&&
poznato je da historiografija danas vrlo glasno istice sutnju pape PIA XII
o tretmanu zidova u drugom svj ratu

***
sto jos ne volim u rkc

sexizam
odnos prema zenama(zene ne mogu biti svecenici) (RADE NAJNIZE POSLOVE U RKC VECINOM KAO NEKE DOBRE SLUSKINJE )

papamaniju i kult licnosti

IGNORIRANJE GRIJEHA DUHA (vlastitih), DOK SE ISTOVREMENO PROPoVIJEDAJU GRIJESI TIJELA.

- PREVELIKU,NESPRETNU,NEPOTREBNU,NEPRAVEDNU UMIJESANOST U DNEVNO POLITICKE DOGADJAJe

kod obicnih katolika(vecinom,tj one koje sam upoznao ,a i ovdje preko foruma) ne volim

nedostatak znatizelje i s tim u vezi nepoznavanje drugih religija i putova k bogu

sprecavanje drugih religija da u hrv otvaraju svoje duhovne skole(POZNATI slucaj drustva za transcedentalnu mediticaiju koje je sprecavano da u istri i na peljescu otvori i izgradi svoj centar)

- haranga koja se podigla na yogu u skolama
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 20.12.2004. at 21:37.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom