Pogledaj jedan post
Old 25.06.2003., 11:33   #6
o bosanskim krstjanima

Slažem se s prijašnjim stavovima da ih se ne naziva bogumilima. Oni su krstjani.

Postoji više teorija o njihovom postanku. Te se teorije mogu podijeliti na one koje govore da je "hereza" uvezena izvana a druge govore da je "hereza" autohtona.

Postoji zanimljiva teorija postanku bogumila a i s njima krstjana (ne vjerujem u ovu teoriju BTW). Na granici Romanije (Bizanta) sa Arapima se pod utjecajem islama među vojnicima pojavila "hereza". Zvali su se, mislim, paulinistima. Neki od tih vojnika su se kasnije borili protiv Bugara i bili zarobljeni. Kažu da su oni bili začetnici bogumilstva u Bugarskoj. Navodno je odatle bogumilstvo krenulo u Bosnu...

Dalje, postoji teorija da je krstjanstvo odjek nekadašnje gotske arijanske crkve. Ova teorija je isto teško neodrživa jer su prevelike razlike u vjerovanju između arijanaca i krstjana.

Malo postoji izvornih dokumenata koji izriču vjerovanje krstjana. No ono što imamo je iznenađujuće jer ispada da su vjerovali u sve što i katolici, čak i u Djevicu Mariju, Sveto Trojstvo itd. Sad postaje jasnije zašto se uvijek Bosna pred papinim legatima i poslanicima izjašnjavala katoličkom.

Po meni najvjerodostojnija teorija o postanku je da su u 10. stoljeću (mislim) neki od glagoljaša proglašeni hereticima od strane Rima s područja južne Hrvatske pobjegli u Bosnu i tamo nastavili djelovanje. Po vjeri bijahu katolici ali nisu priznavali Papin autoritet.

Poznato je da je Rim u to doba htio uz pomoć vladara u Hrvatskoj raskrstiti s domaćim svećenstvom koji nisu držali misu na latinskom.

Neprijatelja prvo oblati pa uništi. Ovo se izgleda dogodilo krstjanima od strane katoličke "žute štampe". Prikazani su "groznim" hereticima što ustvari nisu bili.
 
Odgovori s citatom