Pogledaj jedan post
Old 09.04.2008., 10:02   #10
Izgled maternice.. anomalije..

Evo bila kod dr. Kosa u ponedjeljak i rekao mi je da mi je maternica ulegnuta, a u nalaz je napisao naglašeni rogovi maternice. Rekao mi je da takva maternica može uzrokovati rane spontane pobačaje, ali da to ne povezuje s mojim spontanim u 2. tromjesečju (i on smatra da ga je uzrokovala amniocenteza).
Zanima me da li je vama kad rečeno da imate neke anomalije maternice.
Malo sam čitala i vidim da postoji više oblika i naziva anomalija, a s njima i povezani rizici za trudnoću, neplodnost i sl.:
- segmentna agenezija ili hipoplazija, zavisno od nivoa na kome se nalazi (vaginalna, cervikalna, fundusna, tubara, kombinirana)
- jednoroga maternica (uterus unicornis) - ima oblik banane
- dupla maternica ili utuerus didelphus - postoji dupla materica, dupli cervix i može da postoji dupla vagina u većoj ili manjoj dužini
- dvoroga maternica (uterus bicornis, a razlikuje se i po nazivima srcolika, sedlasta, ulegnuta) razlikuje se kompletno razdvajanje koje može da ide do unutrašnjeg materičnog ušća, parcijalno razvajanje kada se ono nalazi negde na sredini ili uterus arcuatus koji predstavlja najblaži oblik tog nespajanja.
- uterus septus - postoji kompletna pregrada do unutrašnjeg ili do vanjskog materičnog ušća ili postoji inkompletna pregrada, koja dijeli materičnu šupljinu samo djelomično.
__________________
Sve je dobro :)
Volim te malena
MalaLola is offline  
Odgovori s citatom