Pogledaj jedan post
Old 25.02.2013., 22:21   #94
Quote:
hrzovac kaže: Pogledaj post
Pozz forumaši

I ja imam jedno konkretno pitanje
Stara mi je počela dobivati mirovinu iz Nizozemske 590€~4500kn
I danas bila u poreznoj upravi i teta na šalteru joj izračunala da treba plaćati 900 i neku kn poreza na to

Sad mene zanima, zar ne treba tu ići osobni odbitak od 3400 kn pa ta računica treba izgledati ovako
4500kn-3400kn=1100kn
12% od 1100 kn je 132kn plus još 10% prireza za Sisak ispada 145,20kn

Jesam li ja u pravu ili će morati dati četvrtinu mirovine Slavku?


Ako idete u PU onako informativno da bi saznali koliko će Vam otprilike poreziti mirovinu, onako rudimentarno i na grubo, oni će Vam uzeti poreznu osnovnicu (ukupan iznos svih dohodaka) i to preračunati bez ikakvih odbitaka. Stoga je to porezni iznos prije odbitka/odbitaka.

Dalje je bitno znati da osobni odbitak od 3.400 kn možete tek odbiti u punom iznosu prilikom godišnje prijave poreza. Mjesečni odbitak kod izračuna/plaćanja predujma poreza i prireza je najprije samo 2.200 kn. Dužni ste taj predujam platiti 8 dana nakon doznake inozemne mirovine te ispuniti i uručiti dva obrasca Poreznoj upravi (svaki mjesec).

Što to točno znači po pitanju odbitaka? To znači, da Vi na neki način "kreditirate" državu, jer Vam se više od godinu dana uskraćuje puni odbitak od 3.400 kn (razlika je 1.200 kn) - odbitak je 2.200 kn u mjesecu. Vi dakle plaćate veći predujam od onog što biste trebali, time plaćate i više poreza nego što biste trebali. Godišnjom prijavom vi tražite povrat preplaćenog poreznog iznosa, preko izravnanja, jer tek u tom trenutku imate pravo na puni odbitak. Bit će zanimljivo vidjeti, da li država na taj preplaćeni iznos tj. na razliku u Vašu korist zaračunava i kamate u Vašu korist, jer ste više platili nego što ste trebali.

Ako Vam majka ima RH mirovinu, tu istu mora dodati na onu iz inozemstva. Zbrojite sav dohodak koji prima. Od toga imate pravo mjesečno odbiti 2.200 kn osobnog odbitka. Ukoliko imate pravo na druge odbitke, iste odbijete od porezne osnovnice. Nakon svih odbitaka dobivate oporezivi iznos.

Od 0 - 2.200 kn primjenuje se stopa od 12%
Od 2.200 kn do 8.800 kn - 25%
Od 8.800 kn nadalje - 40%

Kako je osobni mjesečni odbitak samo 2.200 kn a imate pravo na 3.400 kn, tih 3.400 kn navodite u godišnjoj prijavi. Razlika u Vašu korist će Vam biti doznačena preko izravnanja.

Ukratko: Osoba u PU Vam je izračunala porezni iznos bez ikakvih odbitaka. To je naravno netočno. Jednako netočan je Vaš izračun.

Bitno da je svaki pojedinac prije nego ode u PU ili neki knjigovodstveni servis/ured, najprije pročita Zakon o porezu na dohodak i da zatraži brošure na temu oporezivanja inozemnih mirovina, koje vrijedi dobro proučiti. Nisu svi slučajevi jednaki, netko ima pravo samo na osobni odbitak dok drugi imaju pravo na koji odbitak više. Jednako tako je važno da se porezni obveznici ne oslanjaju previše na treće osobe, nego da poznaju zakone države u kojoj žive i da budu upoznati sa poreznim režimom/praksom tj. da mogu shvatiti ono što se od njih traži, da mogu shvatiti cjelokupnu proceduru oporezivanja njihovih mirovina. To naravno uključuje da ti isti porezni obveznici mogu sami ispuniti poreznu prijavu, da znaju kako treba ispuniti obrasce, koje obrasce treba ispuniti, na koji račun trebaju uplatiti porezne iznose - a na kraju ono najbitnije: da znaju što to rade, da ne varaju niti sebe niti državu tj. da čistom savješću mogu predati prijavu, znajući da nisu prevarili sebe (neznanjem) niti su prevarili državu (na ovaj ili onaj način, koji već).
CommodoreX is offline  
Odgovori s citatom