Pogledaj jedan post
Old 14.08.2008., 13:48   #1091
Quote:
maxiana kaže: Pogledaj post
Evo baš sam sad zvala polikliniku Svjetlost da dobijem nekoliko informacija o pregledu i dobila sam samo odgovor da je ne mogu birati metodu-jer sam rekla da nikako ne bih lasik, nego da će to doktor odrediti jer to ovisi o debljini rožnice, i da se moram naručit 3 tjedna ranije zbog gužve a da ne smijem nositi 2 dana prije pregleda. To me isto iznenadilo jer kad sam kontaktirala dr. Šalamuna rekao mi je da ne smijem nositi leće čak 3 tjedna prije pregleda...
Očigledno se tu radi o različitim prioritetima klinika.Mislim da klinika Svjetlost inzistira na kratkom odmoru od leća,jer u suprotnom bi znatan broj kandidata odgodio i u konačnici možda odustao od operacije u toj klinici što se jasno odražava na novačanim prihodima klinike,kontaktne leće dovode rožnicu u neprirodni položaj i zbog toga je potrebno vrijeme da se rožnica vrati u svoj prirodan položaj,ako se ide na operaciju nakon nedovoljne pauze nošenja leća tada će rožnica koja se još nije vratila u prirodan položaj uzrokovati mjerenja koja odgovaraju privremenoj rožnici(u trenutku mjerenja),što se može ozbiljno odrazit na kasniju kvalitetu vida.
Nego neznam da li nosiš meke ili polutvrde leće i da li su te to pitali prije određivanja pauze?
Meke leće i nisu toliko utjecajne na promjenu oblika rožnice kao polutvrde,mada po meni i tu treba bit maksimalno oprezan,čim postoji doktor koji savjetuje 3tjedna pauze,to bi uzeo i kao neki minimun pauze.
Za polutvrde leće sam pročitao da bi trebalo uzet onoliko dana pauze koliko ih godina nosiš,ALI to vrijedi za običan pregled dioptrije,laserka korekcija dioptrije je daleko zahtjevnija stvar i kako je Tommy u jednom postu napisao kod polutvrdih leća trebalo bi uzet jako puno vremena,čak do 6mjeseci pauze.

Što se tiče njihovog biranja metode,po svom iskustvu znam da će to biti Lasik,jer Prkom tamo operiraju samo pacijente koji imaju pretanku rožnicu,što znači da ako po kriteriju debljine rožnice nisi kandidat za Prk(što nevjerujem da je moguće pošto nemaš visoku dioptriju),tada nema baš nikakve šanse da si kandidat za Lasik.Tu nema puno filozofije,za male minus dioptrije sa ili bez malim astigmatizmom se u pravilu zna da je za njih Prk metoda daleko bolja i sigurnija.Svi kratkovidni(sa ili bez malim astigmatizmom) kandidati koji mogu ići na Lasik,također mogu ići i na Prk metodu pod uslovom da se korisi MMC(za sprječavanje zamućenja rožnice).Praksa onih najopreznijih kirurga za koje sam čuo je da koriste Mmc kod Prka samo za minus dioptrije veće od 2,0,jer smatraju da je šansa zamućenja rožnice za manje minus dioptrije od 2,0 vrlo mala.Praksa brojnih kirurga je već da su za kratkovidne pacijente(sa mogućim zanemarivim astigmatizmom) već izbacili Lasik iz ponude i zato se treba zapitat koje tu u pravu i zbog čega te razlike?
Razlog je meni jasan:nekim kirurzima prioritet zarade nije iznad prioriteta sigurnosti i konačnog zadovoljstva pacijenta,dok je kod drugih(koji drže većinu) pak suprotno.
Zato mislim da je ta izjava doktora iz Svjetlosti obično podmetanje,jer po samoj dioptriji i astigmatizmu može se znat da li je Prk metoda sigurno prihvatljivija od Lasika.
Mislim da u Svjetlosti nedonose odluke što je bolje za pacijenta,već samo što je bolje za prihod klinike i od tuda sve te razlike u usporedbi sa drugim klinikama,mada su velikom većinom i druge klinike također biznisom orjentirane,klinika Svjetlost je u tome nešto ekstremnija.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom