Tema: Srbi u NDH
Pogledaj jedan post
Old 24.07.2017., 16:20   #148
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ne, samo sam naveo jasne cinjenice i pregled stanja tadasnje situacije svidjalo se to tebi ili ne.
Ko bi ispalio metak, Hrvati ?
I to sa sve sve srpskom vojskom u Zagrebu i Rijeci, te italijanskom vojskom po Splitu, Zadru, Puli itd ?
Pa ne daj boze da se to desilo, neee daaaaaj bozeee. Pa tek bi vas tad dva saveznika Italija i Srbija satrali.
Sto nisu/niste ispalili kad je bila uspostavljena banovina Hrvatska. Banovina Srbija bi se i tad sastojala od svih onih banovina koje sam vec gore nabrojao, bez obvzira na uspostavljanje Juge ili ne.
Čitaš li ti što ja pišem?

Ja ti pišem što bi bilo da je Srbija krenula stvarati granice srpske države na zapadu. Taj proces ne bi bio jednostavan i ne bi bio miran. To ne znači da Srbi ne bi vojno porazili Hrvate 1918. u hitpotetskom ratu Srba i Hrvata, ali do tog rata NIJE došlo, ali bi došlo da ste krenuli u stvaranje zapadnih granica.

Toga ste bili itekako svjesni, i izabrali ste najlogičniji maksimum toga vremena- stvaranje zajedničke države sa srpskom hegemonijom, nastojali ste se rekuperirati, obnoviti, imali ste kakvu-takvu političku stabilnost i čekali biste trenutak za rješavanje svojih nacionalnih pitanja. I dočekali ste ga 70 godina kasnije, kada su se karte posložile za novi rat. Na vašu žalost, izgubili ste dobar dio planiranog.

Ti i ja se ne slažemo u temeljnim postavkama:

1.) ja tvrdim da stvaranje Srbije, ajmo reći u granicama Londonsko ugovora, ne bi bio miran i jednsotavn proces, štoviše, doveo bi do vrlo vjerojatno novog rata

2.) ti tvrdiš da je to bio jednostavan proces, Srbiji dohvatljiv, ali zbog luđaka Kralja i jugoslavenskih masona se to nije ostvarilo, već ste išli spašavati braću Hrvate.

Jednostavno, stvaranje proširene Srbije ili proširene Hrvatske je podrazumijevalo rat, a na novi rat Srbi 1918. nisu bili spremni, kao niti Hrvati. To je sva mudrost.
roxin is offline  
Odgovori s citatom