Pogledaj jedan post
Old 18.02.2018., 15:14   #122
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
To je vrlo često tako. Slično je kad se ljudi pokušavaju nečeg prisjetiti ali nikako ne mogu. Prisjete se kasnije kad se prestanu truditi oko toga.

Duboka ideja Poincareu nije došla u bljesku. Ona je u bljesku došla samo do njegove svijesti. Podsvjesno je na tome marljivo radilo cijelo vrijeme i kad je kolač bio ispečen, on je njegovoj svijesti serviran kao takav, kao bljesak. Svjesno se truditi oko nečega ponekad zna biti kontraproduktivno jer to obično znači truditi se oko jednog (svjesno odabranog) koncepta koji može biti posve pogrešan pa čovjek naprosto "zapne". Kad se prestane truditi, nesvjesno može iskušati i druge koncepte i doći do rješenja. Slično je i sa prisjećanjem. Kad se prestaneš oko toga truditi, neka asocijacija koja nije bila svjesno prizivana naprosto iskopa taj podatak iz sjećanja.

Naravno, neće meni koja ne znam matematiku bljesnuti takva ideja. Ideji mora predhoditi odlično poznavanje materije i mjeseci ako ne i godine razmišljanja o temi i problemu.

I točno, to je sve, općepoznata stvar, i sama znam, kada ne mogu doći do nekog rješenja ili kvalitetno napisati nešto, uzeti pauzu i zatim sve ide kao podmazano.

Ali što se tiče vremena (a o tome se u mojim postovima radi) očito je da mu je ideja za koju treba jednosatni seminar sinula u trenutku. Dakle, sve ono za što treba sat vremena da se opiše stiglo je kompresirano u djeliću sekunde.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom