Tema: Bela Hamvas
Pogledaj jedan post
Old 12.12.2007., 21:52   #4
Quote:
volver kaže: Pogledaj post

S Hamvasom sam se upoznala knjigom Nevidljivo zbivanje, koja je također knjiga kojoj se uvijek iznova vraćaš, a potom Jasmin i maslina i Mađarski Hiperion. Sve knjige dobila sam na poklon umjesto cvijeća ( iako sam dobijala i cvijeće ) ali ovo kažem samo s toga što u knjizi Jasmin i maslina ima jedno poglavlje Psihologija branja cvijeća gdje Hamvas opisuje svoj doživljaj veze između žene i cvijeta, tako, da uopće nisam sigurna da li se s tim mogu ili ne mogu složiti ( u velikoj mjeri, ne mogu ). Čitao si pa vjerojatno znaš na što mislim.
He, he... pa on je samo upozorio muškarce da ne ulaze u brak s cvijećem, koji zaručnik donosi nevjesti, već i sa korijenom koji je ženina neman, a koji se ne vidi a vidjet će se u braku. Malo je demaskirao stvari, a na nekim mjestima ih samo postavlja niti ih se ne trudi rješavati. Nisam baš upućen u filozofiju, je li to on slijedi liniju Schopenhauer, Nietzsche u vezi žena?

Izdvojio sam samo jedan mali dio koji ti je vjerojatno zasmetao, ima ih još nekoliko... "Razorno i đavolsko zlo, koje u ženi može biti jednako toliko nisko i prosto koliko je ona čarobna i lijepa, posve je bezrazložno, besmisleno i prirodnoj sudbini nepripadajuće, neovisno zlo. Nije to nužnost koja je u njezinom biću nego služba zlih Moći koje su izvan nje. Ne kažem da bi moglo biti drugačije, nego da je tako."
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom