Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 19:52   #10
Quote:
Uzmimo primjer Buharijinu zbirku hadisa koja (uz Muslimovu) slovi za NAJPOUZDANIJU islamsku zbirku, a po meni uopće nisu pouzdane, osim ako im se NEKRITIČKI pristupa, kao što je, na žalost, to danas slučaj. Na primjer, pogledajmo izvjesnog ebu Hurejru (koji je bio Muawijih postavljenik na mjesto Medinskog imama, nakon što se ovaj zločinima i spletkama dočepao dizgina vlasti). Preko tog Ebu Hurejre (prv. otac mačaka) nosi se više hadisa nego preko svih članova poslanikove (s.a.) obitelji. Više nego preko onih koji su sa njim bili od samih početaka. Ili drugi primjer, preko Ajše (najmladja poslanikova (s.a) supruga, se prenosi više hadisa nego preko Alija (poslanikov nećak i zet) ili Fatime (poslanikova kći, udata za Alija).

Shadi da nije smijesno bilo bi zalosno.
Al nek su na 'zubu' Aisha i Hurejrah -> klasicna siitska propaganda.

Nego sam kazesh i tvrdish da se hadisima pristupa naucno , ne pristrasno, odnosno akademski.Zasto ne bi to pravilo akademicnosti aplicirali i na ovom slucaju tvoje potvore na Aishu i Hurerju, jer da si zaista akademski pristupio ovoj temi ovakvo nesto ne bi mogao reci.Postoji nekolicina razloga za to, ali ono sto mene sada zanima(pa cu ti akademski pokusati opovrgnuti ovu propagandu) jeste: Sta je temelj ovih tvojih tvrdnji?Mozes li mi reci koliko to ima hadisa od Hurejre?Kako to da Siitski izvori smatraju Hurejru pouzdanim(sem doduse u jednom slucaju kritike hadisa gdje se kaze da je lazov) ?Koliko je hadisa naricala Aisa?

Rekoh , ok... kad smo vec kod akademskog pristupa ovoj temi bilo bi pozeljno da akademski (ne pristrasno) das argumente na osnovu kojih zakljucujesh gore navedene stvari?
Adura is offline  
Odgovori s citatom