Pogledaj jedan post
Old 04.11.2007., 11:09   #4
Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Sve vreme mog bivstvovanja na ovom forumu protežu se priče vezane za taj, svima nam vrlo dobro, da ne kažem perfektno poznat, SBH jezik. Naravno, interpretacije su različite, u zavisnosti od nacije. Srpski, Hrvatski, Bošnjački(Bosanski), Crnogorski već postoje, tako se zovu jer nacije koje sada imaju zasebne države tako žele i to im niko ne može osporiti.
Ja lično ne razumem želju da se taj jezik učini različitim, tj. da se od jednog istog jezika napravi 4 ili 5 zasebnih kroz forsiranje različitosti. Zar nije bogatstvo što se razumemo, što se taj jezik može pisati uz korišćenje dva pisma, što se filmovi ne moraju "titlovati"?
Hrvatkska definitivno prednjači kada je proces negiranja sličnosti i slavljenje različitosti SBH jezika u pitanju. Posle Hrvatske su naravno Bošnjaci, koji relativno retrogradnim poimanjem jezika vraćaju stare, turske reči a sve u cilju opravdavanja Bošnjačke nacije a jedan od vrlo bitnih faktora za stvaranje tj. profilisanje nacije jeste jezik. Ne zaboravimo Crnu Goru. Tamo se trenutno piše "novi" "Crnogorski" jezik. Znaci navoda nisu ovde korišćeni zbog nepoštovanja prema Crnogorskom jeziku ili prema državi Crnoj Gori, već zbog izričite želje tvoraca tog jezika da naprave distinkciju sa Srpskim tj, Hrvatskim jezikom kroz ubacivanje određenih specifičnosti. Najbolji primer je slovo "Š" tj. "šj" (primer "šjutra") što je samo vokalni (izgovorni) lokalizam zajedničkog nam jezika ali nikako nešto što bi moglo da opravda stvaranje jednog novog, potpuno zasebnog jezika.
Jezik treba da nas zbliži a ne da nas razlikuje, posebno kada je praktično isti. Zaboravite nacionalizam, sukobe i razmislite o budućnosti na pragmatičan način. Siguran sam da me niko neće ubediti da su to zasebni jezici ali bih opet voleo da čujem argumente tj. mišljenja ZA i PROTIV. Isti jezik, DA ili NE? Ako je "NE" odgovor onda recite zašto, posebno kada je "unapređenje različitosti" u pitanju.

U pitanju je vise razloga, a pre svega polticka (drzavotvorna) nezrelost, blagi kompleks i na kraju ksenofobija. Kod bosanskih muslimana jos i problem trazenja sopstvenog identiteta. Samo vidi, to su sve decije bolesti, i kako vreme prolazi ta ce stvar biti sve manje vazna, jer je kao koncept potpuno u duhu nacionalnog romantizma 19. veka, i nikako ne pripada eri laptopa i genetskog inzenjeringa. Npr. Austijanci su vec odavno 'prelezali' tu boljku pa danas govore nemacki, kao i Svajcarci (+francuski i italijanski), Ameri i Australijanci govore engleski, kao i Irci, Skoti i Velsani. Primera ima bezbroj. Najbolji dokaz je da svi na ovom forumu pisu svojim jezikom, a pri tome se perfektno razumeju. Dakle rec je o dijalektima. A kako ce se taj jedan te isti jezik zvati, mene licno bas briga. Ja nemam problem da delim isti jezik sa bilo kim.

Pazi, sad ce te optuziti za tesku provokaciju, pa kad krene pljuvacina, ti jbga ne mozes da kazes 'pa ne razumem'.
dr Mebius is offline  
Odgovori s citatom