Pogledaj jedan post
Old 13.12.2010., 12:57   #10
Question Studiranje u Austriji ili studiranje u Hrvatskoj?

Moja situacija (ako vas interesuje ) : Za 1 god zavrsavam gimnaziju, imam sve petice i diplome sa nekoliko takmicenja, pricam tecno engleski jezik, i djelimicno njemacki. Zelim studirati farmaciju ili biohemiju. Trenutno zivim u BiH, ali mi ne pada na pamet ovdje studirati jer su uslovi grozni, a BiH diplome izvan drzave niko ne priznaje.
Otac mi je Hrvat, a majka Bosanka, dok je 90% moje rodbine u Austriji. Nakon sto moj brat (2 god mladi) upise fakultet, oni ce isto seliti u Austriju jer sada imaju svoj stan u Beču.
Ne mogu reci da znam kako ce moj zivot izgledati za 6-7 godina po zavrsetku fakulteta, ali ako imam vise opcija, htjela bih zivjeti u Austriji blizu svoje obitelji.

Problem: Moj njemacki je pristojan, ali imam prilico malen fond rijeci, te moram jos uciti.
Opcija ucenja jezika u Austriji prije studiranja ili ponavljanja godina, je dosta nepozeljna jer ce moji roditelji doci u situaciju da uzdrzavaju 3 studenta, uz jos neke financijske probleme.

Moje pitanja:
--Ako odlucim da studiram u Zagrebu, imam li neke sanse da nadem zaposlenje, da nastavim vise obrazovanje u Austriji u konkurenciji sa aplikantima koji su studirali u Austriji? (naravno, s obzirom da svladam jezik do tad)
--Da li je Hravtska diploma prihvacena u Austriji ili ce tek biti po ulasku drzave u EU, bez obzira na bolonju koja je vec na snazi?
--Kolike su moje sanse da ne izgubim vise od jedne godine uceci jezik i studirajuci istovremeno ukoliko ipak odem u Austriju?

PS.Nemam "veze" u Austriji za zaposlenje medu farmaceutima. Ako sve ode po planu, bit cu jedini farmaceut u obitelji pravnika.

Zadnje uređivanje smotana_xp : 13.12.2010. at 13:21.
smotana_xp is offline  
Odgovori s citatom