Pogledaj jedan post
Old 20.04.2010., 08:42   #34
Pozdravljam temu.

Zahvaljujem svima koji su ponudili naslove knjiga jer se na nažalost iz medija jako malo može saznati.

Osobno pročitala sam (sasvim slučajno) Alenku Mirković: 81,6 glasom protiv topova. Knjiga je izvrsna i svakako ju preporučam pročitati. Alenka opisuje bitku za Vukovar kao neposredni sudionik, bez imalo patetike ili politiziranja. Pisana je tečnim jezikom tako da se svakome lako uživit u radnju. Nažalost radnja je bolna i istinita. Jednoga dana dao bog da se u Hrvatskoj rodi dobar režiser od ove se knjige može napravit izvrstan akcijski triler.
Zahvaljujući inspiraciji Alenkinom knjigom počela sam čitati i ostale knjige na temu Vukovara.
Bitka za Vukovar Od Dedakovića. Dobra knjiga ali sam očekivala više materijala i više svjedočenja zapovjednika obrane grada, ali s obzirom na godinu izdanja (97) relativno je OK.
Bitka za Vukovar od Davora Marjana izuzetno je zanimljiva i povijesno vrijedna. Ne radi se o romanu nego o povijesnom dokumentarcu s provjerenim izvornim dokumentima. Meni kao ženi bilo je užasno teško pratit svu tu vojnu terminologiju ali pročitala sam ju do kraja i drago mi je što jesam. Marjan piše vrlo objektivno, nikog ne proziva niti koga hvali a s druge strane potvrđuje mi neke stvari koje sam slušala od ljudi koji su bili na terenu ali se to nikada u javnosti nije obznanilo. Preporučam svakome tko ima vremena i volje.
Glava dolje, ruke na leđadr Juraj Njavro. Potresna ispovijed legendarnog vukovarskog kirurga. Na žalost knjiga je napisana rano, već 92. i puno toga u njoj nije izrečeno, osjeti se u govoru autocenzura što zbog politike što zbog činjenice da je u vrijeme izlaska knjige većina branitelja još uvijek zatočena po srpskim logorima. Nadam se da je dr. Njavro ostavio iza sebe i neke druge bilješke o paklu Vukovara, a i o paklu prognaništva, koje će netko jednom objaviti.
Jomida is offline  
Odgovori s citatom