Pogledaj jedan post
Old 24.01.2017., 11:11   #3
[QUOTE=Lleena;62181421]
Quote:
Odnosi se na biti prisutan u sadašnjem trenutku i, što se tiče unutarnjeg svijeta, objektivno promatrati svoje misli i osjećaje, bez nekog prosuđivanja, straha, želje da odu i sl.
Za početak da li si svjesna toga da pojam sati iz pali jezika koji se u engleskom jeziku prevađa u mindfulness što je uglavnom to što ovdje pokušavaš prakticirati - nije lako za definirati, da postoje drugi prevodi osim mindfulnessa, i da se neki uopće ne slažu sa definicijom da je to pažnja ili koncentracija na nešto, kao što ti ovdje pretpostavljaš.

A praksa 'življenja u trenutku' proizlazi iz satipathane, pa da možda to ponovno analiziraš..

Quote:
međutim ako pokušam promatrati misli - one nestanu. I osjećam kao da moram uložiti napor u to promatranje, odnosno bolje reći u tu koncentraciju zbog koje više ne dolaze sve dok ona traje. A mislim da to nije cilj jer onda ispada da dok sam usmjerena u to, misli nema, a kad više nisam usmjerena u to, one dođu - što bi značilo da ih ne promatram u tom trenutku.
Nekima je jako teško nešto takvoga napraviti, zato i postoji pojam 'monkey mind' - dok bi god pokušavali meditirati, ne mogu se koncentrirati jer ih gnjavi ono ili ono..

Sa time da tebe tvoj majmun izgleda ne gnjavi za vrijeme meditacije, nego za vrijeme dok ne meditiraš. Što je čudno, jer bi meditacija trebala smanjiti nepotrebni unutarnji mentalni monolog i izvan meditacije.



Ne znam što bi to bilo..

Quote:
Kako sam ja to zamislila je da to promatranje očito ne treba doći iz istog mjesta iz kojeg dolaze same misli jer ne mogu same sebe promatrati (nego tada samo promatranje postaje još jedna misao) nego bi ih trebalo promatrati iz nekog drugog mjesta?
Kako ne? to se zove introspekcija. Probaj misliti o nečemu (pri čemu ne mislim zamišljati ili vizualizirati) i biti svjesna toga.

Gdje god da jesi valjda ne izgovaraš ovo što sada čitaš na glas - nego u sebi i čuješ svoj glas. To je misao. I u tom trenutku si ga svjesna. U čemu je problem? to je nešto što meni recimo dolazi prirodno i radim to bez problema, ne znam kako napisati praktične korake.. ili tebi um ne funkcionira na taj način?

Ne može um raditi 100 stvari u isto vrijeme, pa ako radiš nešto drugo normalno da nećeš misliti - sve do trenutka dok nećeš pomisliti na nešto.

Čega bi ti točno željela biti svjesna? nastanka misli? budi svjesna i pomisli na nešto. Primijeti da subjektivno 1) nije ništa spektakularno i b) uopće nisi svjesna nastanka misli, nego samo gotovog proizvoda, nečega što se pojavi u tvojoj svijesti. Iza svega toga se nalazi golema mašinerija i rad moždanih stanica koje ti između ostalog daju iluziju da si to ti, što si god pomislila, zapravo i pomislila. To je korelacija sa iluzijom kauzalnosti reklo bi se. Kod nekih mentalnih bolesnika taj proces ne funkcionira kako treba pa 'čuju glasove', doživljavaju da misli zapravo nisu njihove nego da ih netko drugi stavlja u njihov um i slično..

Quote:
Nadam se da nisam nerazumljivo postavila pitanje.
Pa i nije da mi je sve jasno..

Zadnje uređivanje Empyreus : 24.01.2017. at 11:27.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom