Tema: Hare Krišna
Pogledaj jedan post
Old 27.08.2007., 09:43   #43
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
upravo isto primjenjujem u oba slucaja - ono sto se u povijesnom smislu moze objektivno zakljuciti, ne ulazeci u uvjerenja pojedinih grupacija koje uvijek (sto je za ocekivati, ne) dozivljavaju svoje tumacenje kao vrhunsko. U tom smislu su stariji tekstovi logicno vjerodostojniji kao i znanstveno proucavanje i datiranje povijesnog razvoja od uvjerenja u neku misticnu pravu istinitost i izvornost necega sto je nastalo debelo kasnije npr sa vrlo jasnim i ocitim mjesanjem
Uf, Indija je , doduse, znanstveno jako tesko dokuciva jer je sam odnos Hindusa prema istorji bio poprilicno na ravni ravnodusnosti.
No, sklonimo to u stranu.
Secam se da mi je jedna jako dobra prijateljica, koja je u hramu u beogradu zivela od 16te godine, nakon napustanja ISKCON rekla da se na taj korak odlusila, izmedju ostalog i nakon vise poteta Indiji, posebno najjuznijim delovima, kojom prilikom je uvidela da je vaishnavizam nesto poprilicno drugaciji od ovog zapadnog surogata ( ne mislim ovde da je Prabupad krivac, mada postoje i takva tumacenja da je mnoge dogme podosta krivo predstavio).Meni licno se daleko vise dopadaju komentari koje su pisali Sridar swami i Narayan Maharaj , jer daleko vise govore o ljubavi. Kad Prabupada je sve pomalo suvaoparno kao da se vise zeli izazvati strah nego ljubav i mislim da je to uticalo na jednu devijaciju u ponasanju unutar samog ISKCON.Primer sacinandana swamija ili Satsvarup das Goswamija koji su mal ne bili izopceni zbog druzenja sa Narayanom dovoljno govore sami po sebi. Sa druge strane cuo sam da je sam sacinandana Swami rekao kako je nakon toga shvatio da se u ISKCON ni malo ne govori o ezotericnoj strani ucenja vec samo o egzotericnoj. Ne verujem da je tome kriv Prabupad jer je i on sam neposredno pre smrti rekao svojoj sabraci iz gaudya matha kako su njegovi ucenici jos zeleni, tj , slikovito, skacuci "majmuni".Docniji razvoj desavanja u ISKCON mislim da je potvrdio te reci jer su od jedne istinski duboke i cak, rekao bih, romanticne doktrine stvorili suvoparno ucenje konstantnog zastrasivanja sledbenika grehom, a ne ucenja o ljubavi sto bhakti uistinu propoveda. Tako da ne cudi sto se govori medju bhaktama da kad se pojavi sacinadana swami skupi se tona ljudi koje niko ni pre ni nakon toga ne vidi vise u ISKCON. Sta bi tek bilo da su mogli cuti Puri maharaja recimo?
Secam se i da je jedna ucenica pitala zasto se i ISKCON ne postuje pravilo , koje se recimo postuje po spisima u Sri sampradaji da se pre prelaska na Krisna mantru prvo odradi Om nama Shivaya...
__________________
"I hate you guys / you guys are assholes / especially Kenny / I hate him the most."
otpadnik is offline  
Odgovori s citatom