Pogledaj jedan post
Old 25.01.2012., 02:38   #14
Citajuci literaturu i postove uzgajivaca, primjetio sam da svaki ima neku svoju filozofiju pripreme sjemenki i podloge za uspjesnije klijanje. Kako to vec biva svatko se zaklinje u svoju tehniku kao najbolju, a kako sam ih i sam vecinu isprovao tako vise nisam siguran koja je najbolja

Posto imam dovoljno materijala i sjemenki, odlucio sam provesti jedan jednostavan eksperimen kako bi konacno empirijski potvrdio koji je doista ucinkovitiji od drugih.

Odabrao sam cetiri najcesce tehnike u dvije razlicite podloge, tresetne plocice i jeftinu zemlju za klijanje (20 litara za dvadesetak kuna) iza cega se krije kvalitetna zamlja pomijesana s finim pijeskom.

Cetiri metode su:
- standardna gdje je trestna plocica natopljena s kipucom vodom i nakon sto se ohladila stavljene sjemenke. Jednako tako i sa zemljom, za svaki slucaj prelio s kipucom vodom kako bi je sterilizirao

- slicno kao prethodna ali umjesto obicne kipuce vode iskoristio blagi caj od kamilice.

- podloga pripremljena s obicnom vodom, sjemenke zamotao u papirnati ubrus, namocio s blagim crnim cajem te stavio u plasticnu vrecicu i na toplo mjesto sljedecih 24 sata. Teorija kaze da tanin pomaze omeksavanju ovojnice sjemenki te pospjesuje njihovo aktiviranje.

- isto kao prethodnik, ali vrecica ide u hladnjak na 24 sata. Ovdje se tvrdi kako nagla izmjena toplog i hladnog aktivira sjemenke. Ova prica mi je malo suplja jer mi je interval od 24 sata malo prekratak, ali nista me ne kosta da isprobam.

U svaku plocicu/teglicu sam ubacio po tri sjemenke proslogodisnje berbe Nagabona. Sve su zasijane istovremeno (24.01), ekipa koja se moci toplo/hladno u caju prvo ce odstajati 24 sata pa tek onda biti transplantirana u podlogu.



Legenda:
A1-A4 obicna voda
B1-B4 blaga kamilica
C1-C4 blagi crni caj, prije sijanja 24 sata na toplom
D1-D4 blagi crni caj, prije sijanja 24 sata na hladnom

Zeljno iscekujem rezultat
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom