Pogledaj jedan post
Old 08.05.2008., 11:08   #18
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
A čuj, forget-me-not je već potvrdio Arni na temi "Islam 114 ..." da nije podvala:


Jesu li šije i vehabije punovrijedni muslimani?
Inače, stekao sam dojam da muslimani prema van obično tvrde da je razlika između šija i sunija prvenstveno politička, a vjerske razlike da su izvedene iz toga, dakle sekundarne i ne baš važne.

Uostalom, ono što je napisao/la Protagora, odnosno linkovi u Protagorinom postu, većinom se odnose na sunije ... kao što se i djelatnost "Ni kurvi ni podložnica" iz mog 4og posta, odnosi na grupna silovanja koja čine sunije nad onim sunijkama koje žele živjeti kao ostale Francuskinje...

... tako da je drugačiji razlog nesuočavanja s ovakvim činjenicama.
dobro nije podvala! ali opet mi smo sunije, a ti tražiš od nas da komentarišemo pojavu koje ipka mi ne poznajemo dovoljno. Mi o šijama znamo onoliko koliko smo pročitali iz knjiga, međutim mi šijitski islam ne živimo i samim tim ne shvatamo dovoljno.

u doba diferenciranja šija i sunija politika je bila dio vjere dio religije
odvajanje bilo kojeg aspekta društvenog života od islama je muslimanima tada bio stran, a pokušaji da se to učini danas izazivjau konfuziju.
elem, skulristička ideologija je, mnogi muslimanski mislioci smtrju nekompatibilna islamu jer je islam prije svega način života pa tek onda sve ostalo tj religija politika itd itd.

razlike postoje, ali se one nekad minimaliziraju a nekad se naglašavjau ali su one evidentne. počev od ooblika molitve pa do recimo institucije imama koje sunije ne poznaju. kada se govori o šijama i sunijama bolje je govoriti o sličnostima nego o razlikama.

Kad je u pitanju pokret ili sekta ili dio islama kojoj je osnivač Muhammed ibn Abdulvehab tj., kako u većini enciklopedija stoji, vehabitima ta tema izaziva dosta kontroverzi.
Šije i sunije su muslimani i vehabiti su muslimani ali ne radi se o jednom te istom.
Mnogi danas vehabite svrstavaju među sunije i oni koegzistijrau među sunijama, međutim ono što ih odvaja od sunije je odbacivanje nekih načela koje se generalno sunije pridržavaju pa neki učenjaci smatraju da oni nisu sunije.

što se tiče djelatnosti " ni kurvi ni podložnica" tu nemam neki suvisao komentar osim da je taj pokret rezultat prodiranja sekularističke ideologije u islam tj. oni su rezultat zbunjenosti koje sekularizam izaziva kao i odstupanja o islamskih načela koji danas mnogi muslimani ne slijede.

npr. Imovina žene je prema praksi Poslanika a.s. je samo ženina. Poslanikova prva žena bila je bogata udovica, a Poslanik nije raspolagao sa njenom imovinom.
prenosiioci hadisa su zabilježili slučaj Alije r.a. i Fatime r.a. koja Aliju nije dala dozvolu za drugu ženu i na tome je ostalo
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom