Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 20:04   #7
Pozdrav svima.
Veoma je mudro što je Damir usporedio Evandjelja i Hadise, a što nije stavio, na primjer, u ravan Evandjelja i sam časni Qur'an. Jer, Qur'an po svojoj autentičnosti nema na svijetu premca medju Knjigama koje pretenduju da slove kao Objavljene od Boga.

Dakle, mi ovdje usporedjujemo Hadis i Evandjelja. Ako ne po sadržajima, Evandjelja i Hadis su, makar po načinu svog nastanka, možda, veoma slični. Većina sadržaja i jednog i drugog ne zna se ko je pisao. Većina jednog i drugog sadržaja, su vjerovatno i apokrifni. Uz ovu razliku: Ja smatram da su (makar generalno uzeto) jedan manji broj hadisa ipak autentičniji no što je bilo koji novozavjetni text, jer se mnogim hadisima zna točan lanac prenosioca (ti hadisi slove kao sahih / tj. provjereni), što kod ni jednog novozavjetnog texta, pa ni kod Evandjelja, nije slučaj.

Evandjelja nisu pisali očevidci, dok takvih hadisa nesumnjivo ima. Autor trećeg Evandjelja (tzv. Luka) priznaje na samom početku svog spisa, da nije očevidac, i da je sadržaj u fragmentima do njega došao "od onih koji su iz početaka bili svjedocima...". Medjutim, on ne navodi IDENTITET onih koji su sudjelovali u lancu predaje, koju je on na koncu uokvirio. Isto to se veli i u većini hadisa, sa tim što se sakupljač poziva na točna imena ljudi koji su sudjelovali u lancu predaje. Na osnovu tog lanca, i poznavanja datih osoba, se ocjenjuje da li je hadis pouzdan, sumnjiv ili apokrifan. E sad, ima tu mnogo više problema (ako želimo steći pravu sliku o autentičnosti hadisa) nego što nam to ovdje porostor dopušta. O tome su pisane mnoge knjige, ali problem je taj što neko uvijek stoji "IZA" tih knjiga, i hadise tumači i ocjenjuje onako kako to njemu paše.

Uzmimo primjer Buharijinu zbirku hadisa koja (uz Muslimovu) slovi za NAJPOUZDANIJU islamsku zbirku, a po meni uopće nisu pouzdane, osim ako im se NEKRITIČKI pristupa, kao što je, na žalost, to danas slučaj. Na primjer, pogledajmo izvjesnog ebu Hurejru (koji je bio Muawijih postavljenik na mjesto Medinskog imama, nakon što se ovaj zločinima i spletkama dočepao dizgina vlasti). Preko tog Ebu Hurejre (prv. otac mačaka) nosi se više hadisa nego preko svih članova poslanikove (s.a.) obitelji. Više nego preko onih koji su sa njim bili od samih početaka. Ili drugi primjer, preko Ajše (najmladja poslanikova (s.a) supruga, se prenosi više hadisa nego preko Alija (poslanikov nećak i zet) ili Fatime (poslanikova kći, udata za Alija).

Razoge zašto je to tako imamo u povjesti nakon poslanika, jer, nakon njega došlo je do podjele, koja je uzrokovala koban politički rascjep, od kojeg muslimansko društvo i danas boluje. Buharija je živio u vrijeme kada nije smio pisati osim onako kako se od njega očekuje, ili koliko mu se dopuštalo, i zato on toliko mnogo i prenosi od jedne grupe ljudi a manje od druge. Tzv. Sunitski hadisi su, kao i šiitski, većinom pisani u namjeri da se "SA NEBA" opravda njihova strana (kao što je na primjer izmišljeni sunitski hadis: "Ako biste na tasove stavili iman (vjeru )Ebu bekra i iman ostatka muslimana, vidjeli biste da je iman Ebu Bekra veći od ostatka imana svih muslimana do sudnjeg dana" Na drugoj strani, šiitska strana (budući uvijek progonjena) nije imala uslove da očuva predaju od poslanika, ali je živo sačuvala predaje Imama (vodja muslimana, nakon poslanika s.a.). Kod njih, po mojim saznanjima, slika autentičnosti pisanih dokumenata nije pouzdanija i autentiočnija, nego u sunita. Tako gube i jedni i drugi! Po meni, ni jedni ini drugi nemaju "povlasticu na ispravnost" i u budućnosti nužno mora doći do jednog susreta na najvećem nivou, kako bi se rasvijetlili prvotni dogadjaji i time pravilno ocijenilla pisana bogata zaostavština koja se danas i te kako zloupotrebljava! Ni DO DAN DANAS se, na žalost, još nije ZNANSTVENO i KRITIČKI pristupilo rasvjetljavanju tih dogadjaja i okolnosti, niti vidim da će se to desiti u skorije vrijeme... kao što se do desilo na zapadu, gdje je jedan ogroman broj umova angažiran na historijatu evandjelja, i gdje je kritičkim analizama podvrgnut svaki poseban stavak evandjelja... Muslimani, u tom pogledu, kaskaju za zapadom najmanje 5. stoljeća. Ali, nadam se da će i na to kod nas doći red.
Shady is offline  
Odgovori s citatom