Pogledaj jedan post
Old 15.09.2011., 09:57   #6
Cijevi za centralno

Quote:
m111 kaže: Pogledaj post
zanimaju me iskustva majstora,planiram postaviti cijevi za grijanje u glazuru,e sad,razlika između bakarnih i alpex cijevi je ogromna..ne mogu se odluciti,znam da ce svi reci da je bakar bolji,ali prilicno je skup,a osobno ne vjerujem da je toliko bolji..


Ova tema već postoji na forumu!

No ponavljanje je majka mudrosti, pa da usvojimo gradivo.
Kako nije postavljena glazura najbolje je cijevi za centralno položiti u pod, ispod glazure. Za takvo polaganje se koriste PEX – cijevi , recimo od Wiega , Wavina ili nekog drugog proizvođača. U tavom slučaju najbolje je postaviti razvodu kutiju na svakoj etaži , ako ima više katova.
Do kutije se polažu polazni i povratni vod ( Ø 25 mm ), a prema svakom radijatoru se polažu po dvije cijevi od Ø 16 mm.. Na takav način se postiže spajanje cijevi izvan poda , jer su svi spojevi vani , odnosno u razvodnoj kutiji i na samim radijatorima. U razvodnoj kutiji postoji sav potrebni pribor - da ga sada ne nabrajam i sve za kontrolu i sigurnost sistema.

Spajanje radijatora se može izvoditi iz zida i iz poda, što ovisi o samoj estetici i želji investitora. Za sigurnost samih cijevi nije potrebno brinuti jer postoje atesti, a ukoliko se poštuje pravilno polaganje svaki ozbiljan proizvođač priznaje reklamacije.
Kada se instalacija napravi , sve se treba ispitati sa zrakom – kompresorom prije samog polaganja glazure.
O načinu polaganja i samim pravilima može se puno više pogledati na stranicama : http://www.viega.hr/

Važno je pridržavati se danih uputa jer iza toga stoji sigurnost i iskustvo. Osobno nisam pristalica toga , da se bakar stavlja ispod glazure, bez obzira na toplinske karakteristike.
Za polaganje u glazuru, postoje cijevi sa svojom originalnom izolacijom i kao takove je najbolje i koristiti, zajedno sa potrebnim materijalom za pričvršćivanje.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom