Pogledaj jedan post
Old 11.09.2003., 18:16   #10

Satirijaza ili Don Juanizam



Riječ satirijaza dolazi od latinske riječi satyriasis, odnosno grčke saturiasis, od saturos (satir). Satir je u grčkoj mitologiji šumsko biće zašiljenih ušiju, polu-jarac, polu-čovjek sa sklonošću neograničenom uživanju. Izraz satirijaza se u seksologiji rabi za muškarca s pretjeranom, često nekontroliranom seksualnom željom i/ili aktivnošću te je ekvivalent izrazu nimfomanija kod žena.
Satirijaza se ponekad naziva i Don Juanizam.

Kao i nimfomanija, ovo je stanje teško utvrditi i znanstveno dokazati jer ne postoje izmjereni pokazatelji o normalnoj količini seksualne želje, odnosno seksualne aktivnosti. Svakako treba naglasiti da se ovaj izraz mnogo rjeđe upotrebljava od njegova ekvivalenta za ženske osobe (nimfomanija) što je odraz licemjerja i dvostrukih mjerila društva u kojem živimo gdje je žena s navodnim velikim seksualnim potrebama nimfomanka, a muškarac je normalan, ili čak faca.

Iza izraza satirijaza često se u biti krije kliničko stanje erotomanija ili seksualna ovisnost. Ovi muškarci imaju neutaživu seksualnu želju koja često remeti svakodnevni život, posao i odnose u obitelji. Usprkos čestim orgazmima i mijenjanju partnera, ironija je da ga to najčešće ne zadovoljava. Zbog ovih razloga oni mogu biti vrlo okrutni u vezi, čak i počiniti kaznena djela.






__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline