Pogledaj jedan post
Old 30.12.2016., 10:43   #27
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Hedonizam nije u ljudskoj prirodi jer nijedno ljudsko biće ne teži da postigne ikakav krajnji oblik zadovoljstva. To je i ideja u psihoanalizi. To je kao i onaj primjer, da li bi radije odabrao cilj ili put do cilja. Hedonizam ne nudi nikakav napredak prema boljem čovječanstvu. Ne vidim gdje bi ga se moglo iskoristiti da se stvori kolektiv tj. zajedništvo. Hedonizam mi djeluje kao krajnje sebičan čin, onaj na najnižoj ljestvici ljudskih potreba. Nozick je eksperimentom upravo dokazao da ljudima nije bitno samo osjećaj zadovoljstva, već da žele proživjeti čitav taj iskustveni proces, a ako bi bili spojeni na stroj koji proizvodi samo zadovoljstvo, dobili bi samo krajnji osjećaj zadovoljstva i ništa drugo. A uz sve to ne bi bili svjesni realnosti kakva doista je i time bi bili i ograničeni, što zapravo ne želimo.
Hvala, ali ne bih taj stroj.
Slažem se s ovim što si napisala. Užitak nije užitak sam po sebi, najveći užitak donosi pobjeda. A da bi se pobjedilo mora se i ratovati. Naravno, ne mislim doslovno na rat, već na rat u prenesenom značenju, na rat za znanje, za rješavanje nekog problema, kako napraviti nešto, kako postići nešto.

Bit je u tome da u takvoj bitci čovjek mijenja svijet oko sebe ali i sebe samoga. Čistim hedonizmom nema promjene, takav hedonizam je status quo i svijeta i osobe, a temeljni zakon našeg svijeta je da se sve mijenja.

Međutim, očito postoje dvije vrste ljudi, oni aktivni i oni pasivni. Pasivni se ne bi složili sa mnom, oni su najsretniji kada ne moraju uložiti trud i muku da bi nešto postigli. Dovoljno im je da leže i da ih netko hrani, poji i oblači.

Ja osobno bi umrla od dosade.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom