Pogledaj jedan post
Old 08.05.2008., 17:17   #2
Quote:
devil kaže: Pogledaj post
stara je isla na neki pregled i dok je rekla da je deda umro od raka debelog crijeva staru su poslali na test tih markera za tumore. dolazi danas stara sva van sebe. nasel sam papir na kojem pise cse 32.8 a normalne vrijednosti su 0-3. krenul sam malo u istrazivanje i shvatil da je sranje. ali mozda mi tu neko moze bolje objasniti. stara ce ove godine navrsiti 48 godina. deda je od raka debelog crijeva umro pred kojih 7 godina sa nekih 75 godina.

jel to sigurna dijagnoza? znam da sad mora stara na jos neke pretrage, al dal se kaj moze izvuci iz ovog nalaza?
CEA (karcinoembrionalni antigen) - je glikoprotein kojeg normalno proizvode embrionalna tkiva gušterače, crijeva i jetre. Povišene koncentracija CEA su vidljive kod karcinoma debelog crijeva, karcinoma gušterače, tumora želuca i dojke, te benignih poremećaja alkoholne ciroze, hepatitisa, ulceroznog kolitisa te Chronove bolesti. Normalne vrijednosti za zdravu populaciju (95 centila) su od 0-3,4 ng/ml.

Kontroliranjem zdrave populacije nađen je CEA povišen kod 19% pušača te kod 3% nepušača iz kontrolne skupine. Zbog toga test na CEA nikako ne može zamijeniti patološku dijagnozu.

Kao test probira kod naoko zdrave populacije CEA je također neprikladan. Budući je pojavnost karcinoma u općoj populaciji niska, povišen CEA ima neprihvatljivo nisku pozitivnu vrijednost predviđanja s mnogo lažno pozitivnih rezultata.

http://www.zanovidan.hr/karcinoembrijski-antigen-cea/

Dakle, ne mora nužno značiti da je nešto maligno. Markeri se rade da bi se postavila osnovana sumnja na nešto. Sada će obaviti druge pretrage (UZV abdomena, kolonoskopiju, a po potrebi i CT). Nemojte paničariti bez potrebe u naprijed. Svaka čast tvojoj mami što je tako savjesna i svjesna da je rizična skupina i obavila je testiranje, jer ako ne daj bože nešto i je, najvjerojatnije je na vrijeme, a onda je liječenje puno jednostavnije i uspješnije.

Samo polako. Strpljen-spašen.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom