Pogledaj jedan post
Old 04.09.2003., 08:32   #15
Pandora

”na osnovu čega si zaključio da bi "mi" (ja) ..."hteli da zaustavimo evoluciju i vratimo se nazad odakle smo krenuli, u “kraljevstvo nebesko" i gdje to i što ja to pišem iz čega si ti bio slobodan takav zaključak donijeti....”

Ne mogu sada da preturam po tvojim postovima i da te citiram, pa cu te interpretirati slobodno. Naime, ja sam neke tvoje misli razumeo tako da ti zagovaras “odricanje od razuma da bi putem samospoznaje otkrili istinu, a sve to putem otkrivanja u sebi kraljevstva nebeskog”. Taj tvoj put do istine, po meni, jeste “meditacija” i znaci vracanje svojom svescu tamo odakle smo dosli prilikom rodjenja, jer mi dolazimo, tj. radjamo se iz “kraljevstva nebeskog” i ulazimo u “kraljevstvo zemaljsko”, tj u “kraljevstvo razuma”. I sada, naravno, ako zelimo da dokucimo istinu o sebi, moramo dokuciti tu istinu koja vazi u “carstvu zemaljskom i carstvu razuma” jer ona istina iz “carstva nebeskog” ne vazi u “carstvu zemaljskom” jer na zemlji, u materijalnom svetu u kojem se sada nalazimo i delujemo, vladaju drugaciji uslovi zivota i zakoni zivljenja. Izvini, ako sam te pogresno interpretirao i razumeo.

”nadalje...na osnovu čega si zaključio da "mi" zagovaramo pasivnost i čekanje spasa,kad se kroz cijelu temu upravo od svih učesnika naglašava odgovornost čovjeka za vlastitu sudbinu, nužnost samospoznaje i odgovornog djelovanja?”
Da vi zagovarate pasivnost, zakljucio sam na osnovu toga sto vi zagovarate promene po nacinu menjanja pojedinca, bez zahvatanja u drustvenu sferu promena, tvrdeci da kad se pojedinac promeni da ce se time promeniti i drustvo. Dakle, vi svu odgovornost prebacujete na pojedinca, a ne na drustvo, zbog cega ne vidite nikakv smisao u organizovanom, zajednickom delovanju u cilju izvrsenja drustvenih promena, pre nego se pojedinci sami u sebi promene. E vidis, tu sam ja u odnosu na vas potpuno suprotnog misljenja. Ja mislim da pojedinci po sebi nisu ni dobri, ni losi, i oni nemaju sta da se menjaju, vec da su nasi drustveni sistemi losi, koje pojedince cine losim i tek kada uspemo nase sisteme da ucinimo boljim, svi pojedinci ce sami po sebi postati boljim. A da bi izvrsili te drustvene promene, to se mora ciniti organizovano. Pojedinac na drustvenom planu promena ne moze uciniti nista. Ovo je opsirna tema i zahtevala bi posebnu diskusiju u kojoj bi svako od nas imao priliku da sire obrazlozi svoje stavove. Ja sam svoje stavove u vezi toga vec posiroko obrazlozio, ali izgleda da me niko i ne cita, verovatno zbog preopsirnosti mojih postova.

”Organizacija koju ti zamišljaš bila bi samo još jedna od mnogih u kojima postoje pravovjerni i krivovjerni...a da je to točno potvrđuje se time što ti i ovdje pokazuješ nemogućnost prepoznavanja istih sadržaja iza različitih izričaja, u čemu je naravno problem i kod svih drugih religija i religijskih sistema.”
Mislim da se kod nas ne radi o “nemogućnosti prepoznavanja istih sadržaja iza različitih izričaja”, vec o totalno razlicitim “sadrzajima, tj. shvatanjima, kako u pogledu toga sta je zlo, tako i u pogledu toga od koga zlo dolazi i u pogledu nacina kako da se ono spreci i ukloni.

”Iz tih razloga ja zastupam osobno djelovanje i osobnu odgovornost kroz samospoznaju i osobno odricanje od ovog i ovakvog svijeta čime mislim da svaki pojedinac čini točno ono što može i kako može,i bez "pokroviteljstva" bilo kakve organizacije koja u biti ničemu niti ne služi osim "podrške" za hrabrost, a koja osvještenom čovjeku koji stoji na vlastitim nogama uopće nije potrebna. ..”
Daj, molim te, budi precizna u izricanju svog misljenja i objasni mi sledece! Zelim tacno da utvrdim da li je u pitanju samo moje nerazumevanje tvojih stavova.

1. Sta podrazumevas pod “osobnom odgovornoscu kroz samospoznaju (kraljevstva nebeskog)”?
2. Sta podrazumevas pod “osobnim djelovanjem”?
3. Sta podrazumevas pod “osobnim odricanjem od ovoga sveta”?
4. Sta je za tebe “laz koju treba da iscupamo iz srca”?
5. Sta je “istina koja se sama ukazuje nakon sto iz srca iscupamo laz”?
6. Sta smo postigli na kraju kada sve budemo uradili po tackama 1 do 5.?

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom