Pogledaj jedan post
Old 09.02.2012., 17:11   #16
Hladniji i snjezni danu su idealna prilika za rovariti po internetu u potrazi za novim trikovima pa je tako i ove godine dobro urodilo tako da sam otkrio jednu zanimljivu ideju koja mi se toliko svidjela da sam odlucio riskirati kompletnu ovogodisnju sezonu i sve biljke prebacio u tja sustav bez prethodne provjere na par ogledna primjerka, ali o tome malo kasnije. Kratak sazetak dogadanja u proteklih desetak dana;
- eksperiment gdje sam htio konacno utvrditi koji je nacin pripreme sjemenja prije sadnji najbolji, neslavno je propao zbog izrazito nepredvidljivih Nagabona kod kojih je stvarno nemoguce shvatiti kad ce i kako proklijati bez obzira na uvjete.
Odokativno najbolje rezultate (koliko se da izvuci iz cijele price) sam dobio sa sjemenkama koje su provele noc na toplome i potopljene u blagom crnom caju, te zasijane u supstrat predviden za klijanje i reznice koji zahvaljujuci dobrom omjeru pijeska osigurava optimalnu vlagu.
Dakle kokos/treset plocice nisu obvezne, iako se s njima daleko lakse baratati. Isto tako nisam primjetio razliku u pojavi plijesni izmedu crnog caja i kamilice jer je nigdje nema, ocito dobra priprema ambalaze (prethodna dezinfekcija) uz par minuta dnevnog provjetravanja cini svoje.

- Jalapenosi koliko god slovili kao brzi i jednostavni za klijanje, ocito nisu takvi - prvi je dignuo glavu nakon puna tri tjedna i to u savrsenim uvjetima, u posudici koja pluta na 300 litara vode pri 26C (u akvariju)

- izrazito hladni dani/noci sa skoro desetak dana bez zrake sunca su posluzili za jos jednu provjeru koliko su nase male papricice doista osjetljive i zeljne paznje te sam zakljucio da su daleko nezahtjevnije nego sto sam mislio i kako se opcenito tvrdi.
Ovogodisnje sadnice drzim u radnoj sobi koja je veci dio dana nezagrijana pa je cesto u njoj preko noci temnperatura bila i ispod 10C, a kako sam odlucio da biljke koje su dobile prvi par pravih listica vise ne drzim pod umjetnom rasvjetom tako je njih par uz niske temperature imalo i svega par sati dnevne svjetlosti. Rezultat je daleko iznad svih ocekivanja, nisu pokazale da im nesto pretjerano nedostaje, rastu normalno te kako se jucer i danas pojavilo sunce tako imam dojam da su doslovno buknule

- imao sam nesto viska proklijalih nagabona koji mi nisu bili potrebni niti sam znao sto s njima pa sam ih netom sto su isklijali stavio kraj juznog prozora gdje su imali dovoljno dnevnog svjetla ali je bilo poprilicno hladno. Ocekivao sam da ce se izduziti ili propasti od hladnoce (8-12C je bila uobicajena) ali ne samo da su prezivjeli nego su uredno i napredovali - ne onako kako bi trebali u idealnim uvjetima i znatno sporije ali ne vidim da im nesto nedostaje. Mislim da cu morati poprilicno revidirati moje prethodne savjete

A sad o "novotariji". Kako su sadnice ekspresno prerasle casice od 2dcl tako je doslo vrijeme za presadivanje i cim sam ih izvadio primjetio sam znak kako im je nedostajalo vlage;


Koliko god da je slika losa, vidljivo je da korijencici nisu toliko popunili prostor u samoj casici koliko su kranuli prema dolje sto je jasan znak da je biljka trazila vlagu koje nije imala dovoljno.
Same suho-mokre faze koliko god da su pozitivne cesto djeluju stresno na same biljke pa bi idealno bilo sloziti neki sustav navodnjavanje, pozreljno kapilarnoga jer tako (posebno u fazama uroda i za vrijeme ljeta) osiguramo biljkama konstandno dovoljno njima potrebne vlage i hranjivih tvari.
Zahvaljujuci eBayu danas vec za stotinjak kuna mozemo kupiti jeftini sustav koji ce navodnjavati desetak biljaka kroz sezonu ali ovdje postoji problem sto kad jednom razvucemo cijevi vise ne mozemo tek tako razmjestati biljke.

Upravo iz navedenih razloga sve su popularniji komercijalni sustavi zvani EarthBox ili bezborj inacica u samogradnji gdje je najpopularnija izvedba s dvije kante poput ove:
http://www.designother90.org/network...gallon-buckets

Prica koliko god na prvi pogled izgledala komplicirana zapravo je trivijalno jednostavna - imamo rezervoar s vodom, u njega uronjenu malu plasticnu teglu s rupicama koja spaja glavnu kantu gdje su zemlja i biljka te kapilarnim putem konstantno dovlaci vodu koju biljka potrosi.
Na prvi pogled djeluje da je kompliciranje s dvije posude nepotrebno jer je dovoljna samo jedna bez rupe tako da na dnu zadrzava vlagu, ali bit cijele price je upravo u cinjenici da izmedu rezervoara vode i same zemlje postoji par cm prostora kroz koji cirkulira zrak (postoji rupica kroz koju izlazi visak vode) te na taj nacin biljka ne "stoji u vodi" te ima dovoljno kisika koji pospjesuje rast. Prednost ovakvih sustava je visestruka - konstantna vlaga omogucava brzi rast biljke koja ne trpi stres, daleko rjede zaljevanje jer samo treba napuniti rezervoar, ne curi voda iz tegle susjedu na glavu, ne trosimo skupa gnojiva uzalud jer ostaju u sistemu sve dok ih biljka ne potrosi, te suha gornja povrsina tegle donosi znatno manji rizik od bolestina ili stetnika.

Zadnjih par godina na ovaj nacin u nekoliko kanti od 50 litara (radio sam verziju gdje sam od ploce stiropora napravio unutarnju platformu, dakle bas EarthBox princip) uzgajao paradajze i krastavce koji su radali nenormalno, a za razliku od ostalih u normalnim kantama koji su zahtjevali svakodnevno zaljevanje ovi su dobili vodu kad sam se sjetio ili kad ih je kisa natopila - s istom pricom ove godine planiram uzgojiti patuljaste dinje i lubenice.

Dakle kad ovaj primjer funkcionira kod velikih biljaka, zasto ga ne primjetiti i kod ovih malih kako bi im osigurali odlicne uvjete sve dok ne dode vrijeme za presadivanje u konacne destinacije ?
Osnovnu ideju sam pokupio sa nekoliko stranica, kao najbolja inspiracija je posluzila ova:
http://www.flickr.com/photos/greensc...7604735985648/

Sve je vrhunski poslikao i prezentirao, samo je podosta detalja ostalo nejasno ali dovoljno zanimljivo da ih probam sam napraviti



Potrebni sastojci:
- plasticna boca (od CocaCole imaju najbolji oblik)
- skalper
- skare
- flomaster
- nesto za busenje rupa u plastici, koristio sam lemilicu ali se i stari odvijac zagrijan na plamenu posluziti. Plastika je pretanka za busilicu.
- spuzvica, koristio sam neke male kineske za par kuna desetak komada ali ce posluziti i Vileda za sude



Bocu napunimo s toplom vodom ili je uronimo u kantu da bi ne naljepnica dala skinuti bez tragova ljepila i otpora. Sa skalperom skinemo prsten koji je zaostao od cepa.
Iako je autor inicijalnih uputstava posebnu paznju obratio na simetriju i savrsene rezove, meni je ipak bitna jednostavnost, brzina i primarno cim veci prostor za biljku.

Oznacimo mjesto reza, idealno je oko doljnjeg ruba nekadasnje naljepnice:



Najbolje je probusiti rupicu (rastopiti, zarezati skalperom) te nastaviti velikim skarama.

Rezultat rezuckanja bi trebao ispasti ovakav:




Starom lemilicom, zagrijanim odvijacem na plamenu peci ili cak cavlom kojeg smo zagrijali svijecom, na gornjem rubu grla izbusimo nekoliko rupica u krug.
Njihova je namjena kako bi olaksali vlazenje spuzvice u slucaju da se na dnu stvori kruti talog.



Sljedece rupice busimo na drugom dijelu prosirenja. Njihova je namjena dvostruka - visak vode iz same zemlje se kroz njih vraca u rezervoar, a istovremeno ulazi zrak. Slobodno ih izbusimo cim vise, glavno da napravimo pun krug.

AndrejX is offline  
Odgovori s citatom