Tema: Joga
Pogledaj jedan post
Old 24.05.2004., 22:55   #54
Zao mi je sto kod nas nema SRF centra. Kriyananda je Yoganandin ucenik, svojevremeno visokorangiran u SRF-u koji se izdvojio u zasebnu organizaciju i oko kojeg ima dosta kontroverzi, sudskih procesa itd.
Po nekim pricama bio je izbacen iz SRF (on tvrdi da ga je sam napustio).


Naime postoje neke vjezbe koje se daju ucenicima kad pristupe Srf-u i koje se moraju radit neko vrijeme. U Kriyanandinoj organizaciji je t blo cini mi se dvije godine da bi se spustilo na 6 mjeseci. Kolko je u SRF-u sada ne znam. Pocne se od osnova ukljucujuci asane, pranajame, prehranu itd. Yoganandine energetske vjezbe (u Autobiografiji ih spominje kao vjezbe koje je uveo u skoli u Ranchiju), meditacie (Hong-so na disanje), zatim koncentracije (ajna), tehnike s omkarom itd sto su sve u stvari pripreme za samu kriya inicijaciju pa mislim da bi se o tome moglo radit posto se u pravilu kriya prenosi usmeno na inicijaciji (barem kod Yoganande kolko mi je poznato) i bilo bi mi cudno da je sama tehnia zapisana u obliku knjige.

Sad se sjetih da su u djiru kod nas bile i neke Babajijeve kriye. Moram priznat da sam malo skeptican kad se negdje spomene Babaji. Polumitska neuhvatljiva figura koju je jakolako iskoristit u autopromotivne svrhe.

A jednom je Maheshwarananda demonstrira hatha-yoga kriye na seminaru.
Izgleda da je dosta rasirena praksa. Samo sto mozda nije tako lako nac u pisanom obliku posto su aprednije prakse pa ih ucitelji ne daju olako jer bi moglo bit opasno za nepripremljene ljude.
ravana is offline  
Odgovori s citatom