Tema: Predrasuda?
Pogledaj jedan post
Old 20.09.2005., 01:25   #8
Re: Predrasuda


Predrasude nas sprecavaju da vidimo stvari i ljude onakve kakve jesu, zamagljuju istinu...To je zato sto smo skloni da gledamo kroz sebe ...
Treba se osloboditi toga, izaci iz sebe, svojih predodzba, iskustva i etiketa...
Niko nije imun na neku vrstu predrasuda zbog iskustva koje ima, vaspitanja itd...
Bitno je biti svetan toga i raditi na tome, biti otvorenog uma za nove stvari, nove ljude...

U nasem drustvu preovladavaju nacionalne i religiozne predrasude, ono sto sam ja zapazila, a zatim i sve druge...
Predrasude pocivaju na NEZNANJU...
ili iskustvu...
Predrasude prema ljudima naravno postoje jer ljude vidimo onakvima kakvi smo mi..


Kao sto predrasude proizilaze iz neznanja, tako iz predrasuda prizilazi mrznja.

" Neke ljude mrzimo zato sto ih ne poznajemo, a ne zelimo da ih upoznamo zato sto ih mrzimo."

Ipak, kao sto se mogu razviti, predrasude se mogu i ukloniti...


"Predrasude su vrsta emocionalnog obrazovanja koje se stice rano u zivotu, uslovljavajuci reakcije koje je tesko u potpunosti otkloniti, cak i kod odraslih ljudi koji su svesni koliko grese.
”Emocionalno, predrasude se stvaraju u detinjstvu, dok uverenja koja ih opravdavaju nastaju kasnije”.

“Kasnije u zivotu vi mozda zelite da se oslobodite predrasuda, ali je mnogo lakse promeniti intelektualna uverenja nego duboko usadjena osecanja."

Na primer mnogi “juznjaci” su priznali da iako vise nemaju predrasuda prema crncima, ipak imaju osecanje gadjenja kada se sa njima rukuju.
Osecanja su deo zaostavstine koju smo prihvatili kao deca u svojim porodicama.

Predrasude se tesko mogu iskoreniti, ali moze se promeniti stav prema njima.
Predrasude se sporo menjaju, ako se uopste menjaju.
"


..................






__________________
AMOR VINCIT OMNIA
Tanja art is offline  
Odgovori s citatom