Pogledaj jedan post
Old 28.05.2007., 22:21   #11
Quote:
Skylab kaže: Pogledaj post
Razumijem da tenda i pergola ne dolaze u obzir i da je drvo ono što žarko želiš. Nedostatak drveta je u tome što sjena bježi oko njega pa ćeš se i ti morati povlačiti skupa s njom.
Trešnju sam navela samo kao primjer gnjavaže, ne kao prijedlog. Nisi pažljivo čitala. Moram te još upozoriti da sa stabla ne padaju samo dijelovi biljke, nego i mravci, bubice, a i ptice vole kenjati odozgo. Ovo ti govorim kao korisica trešnjinog hlada. Ako ti to sve ne smeta kao dodatak tvojem roštilju, samo naprijed!
Priznaj da si bila kod nekoga na roštilju u debeloj hladovini!

Evo par prijedloga.
Bagrem raste brzo, otprilike metar godišnje, no ne pruža debelu hladovinu. Ali predobro miriše u svibnju kada procvate. A kad ocvate, imaš romantični bijeli tepih od otpalih cvjetića koji se zavlače i kroz prozore. Bagrem mi raste blizu kuće i jako ga volim. Poslije me jebedu one mahune ali ako istinski voliš to stablo, ne smeta te. Zgrabiš metlu i prkosiš njuškama koje žive po gajbama (stanovima) i misle da oko kuće ima jako puno posla. Pazi, koji problem pomesti malo lišća.

Pinija (Pinus pinea) je po meni bolja opcija. Ima kišobranastu krošnju i pruža ugodan hlad. Tu i tamo kapne smola.
Možda da razmisliš o crniki (Quercus ilex) koja je zimzeleno stablo i koliko znam raste u Istri i na Kvarneru, a vjerojatno i u Dalmaciji. Kod mene na moru to čudo ugošćuje iznimno puno mrava. Ima dobro formiranu krošnju, ne previsoku, a opet široku. Priznajem, roštiljala sam ispod tog drveta.
Ja sam često na roštilju u hladovini.Od prolječa do jeseni kad god vrijeme dopušta u mojoj obitelji je tradicija da se nedjeljom jede vani s gradela.To je pravi nedjeljnji odmor!
Svako stablo očito ima neku manu.Ili mravi ili nema dosta hlada.
Kod mog tate gdje se zadnje vrijeme okupljamo sjedimo ispod stabla kakia(japanske jabuke)On stvarno pruža pravu hladovinu čak i na +35 u podne može se sjediti ispod i nije vruče ALI kad plodovi sazriju i počnu padati čuvajte se to su prave bombe i sve je puno malih mušica.Onda je jezivo.Potažit ču slike ovih vrsta koje si navela pa da vidim kako to izgleda.
snjegy is offline  
Odgovori s citatom