Pogledaj jedan post
Old 27.11.2012., 16:04   #10
Quote:
sljeme3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li mi moze netko objasniti ovaj nalaz PET/CT-a?

Učinjeno je snimanje cijelog tijela do proksimalnih dijelova natkoljenice.
U području lijevog pluća straga i periferno na granici gornjeg i donjeg režnja vidljiva ovalna nodozna lezija veličine oko 7 mm bez izražene patološke akumulacije FDG-a. U području ostalih regija pluća obostrano bez izražene patološke akumulacije FDG-a.
U području parenhima jetre vidljiv difuzno inhomogen metabolizam, ali bez izražene patološke akumulacije FDG-a. U području abdomena vidljiv difuzno nešto intenzivniji inhomogen prikaz crijevnih vijuga, SUV max = 3.6. U području skeleta bez izraženih fokalnih patoloških nakupina FDG-a.

Zaključak:
U području lijevog pluća ovalna nodozna lezija, u ovom času bez izražene patološke akumulacije FDG-a, otvorena etiologija opisanog nalaza, ne može se isključiti niti sekundarizam(regresija metabolizma radi nedavno završene kemoterapije?), potrebno svakako daljnje praćenje ove regije.
U području abdomena mjestimice difuzno blaže pojačan metabolizam u području crijevnih vijuga, ali bez jasno izraženih fokalnih nakupina FDG-a. Nalaz u ovome času ne bi bio karakterističan za ostatnu aktivnu malignu bolest.
U svim ostalim dijelovima 6tijela u ovom času bez , metaboličkih znakova aktivne maligne bolesti. Preporuča se daljnje praćenje u dogovoru sa nadležnim onkologom.

Sto znaci ovaj SUV?Sto znaci sekunarizam? Zpravo,nis ne kuzim sta tu pise.
Sekundarizam je izraz koji se koristi za opis metastaza. Dakle primarni tumor je recimo na plućima, a sekundarni tumor tj. metastaza tog tumora na plućima može biti negdje drugdje (npr.kosti, jetra)
SUV je standardizirana mjera količine glukoze iz kontrasta kojeg povuče tumor i po tome se određuje stanje tumora.
Ostalo mi stvarno nije jasno što ti nije jasno. Nalaz je napisan da jasnije ne može. Ne znam kako ti drukčije protumačiti napisano osim da se ne pokazuje pogoršanje i da je potrebno daljnje praćenje stanja. Čini se da je PET napravljen možda malo prerano u odnosu na kraj liječenja kemoterapije.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom