Pogledaj jedan post
Old 24.06.2017., 16:59   #212
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Gomilaju se spekulacije da se ipak ne radi o nesreći nego o namjernom napadu. Teretnjak je nekih pola sata prije izvodio čudne manevre, okrenuo kurs za 180 stupnjeva i vraćao se, da bi kad je bio u ravnini iznenada skrenuo prema razaraču.
Uopće nije nevjerojatna opcija da osoba /osobe koje su u tom trenutku upravljale teretnjakom to izvele namjerno. Čak i sama činjenica da teretnjak , koji nije bio teško oštećen, nije odmah izvjestio o nesreći je gotovo nevjerojatna. U vrlo prometnom području u japanskim vodama da brod naleti na drugi brod i o tome odmah ne izvjesti pomorske vlasti ?!
Neki izvori čak tvrde da je teretnjak prije udara isključio navigacijska svjetla.

A o tome kako su mulci na najmodernijem razaraču dozvolili da se u njih zaleti kontejnerska mrcina je priča za sebe.
Čitao sam jučer da je teretnjak bio na autopilotu.
Imam prijatelje mornara koji mi veli da takvi bojni brodovi imaju zone isključenja oko sebe. I kad mi se neki brod približava unutar te zone, da ga zovu, nakon toga ide upozoravajući pucanj, a nakon toga ga mogu skršit.

Da je itko normalan bio na američkom razaraču, valjda je trebao zamijetiti čudno kretanje broda (ako je stvarno bilo s namjerom). Ako je brod stajao na mjestu, mislim da je više nego normalno da bi stigao se izmaknuti. Čitam da je najveća brzina koju razarač te klase može postići je 30 čvorova,dok je teretnjaka kratkotrajno 15 čv.

Čitao sam i komentare američkih mornara. Vele da su u situacijama u kojoj je bio američki brod obično duple osmatračke smjene, a ako brod prilazi velikoj luci da je kapetan obavezno na mostu.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom