Pogledaj jedan post
Old 25.04.2007., 13:39   #1
Fizionomije naroda i narodnosti

Ovo može zvučati kao sprdnja, no nije. Primijetio sam da nezanemariv dio pripadnika pojedinih naroda ex-Yu ima karakterističan fizički izgled, s nekim specifičnostima. Genetska istraživanja preko haplotipova tu ne igraju ulogu-radi se o fenotipu, ne genotipu.

Hrvati
*****

Ne vidim jedinstveni pseudorasni tip. Ovaj sjeverozapadni mi je često profinjeno opak (primjer Sven Lasta), dok su južnjaci, poglavito Dalmatinci, nekakav dinarski tip. Tipična faca je pokojni Krešo Ćosić (možda griješim...), dok je crnomanjasti, poluvlaški tip Dragan Čović iz BH.

Srbi
*****

Vlaški Srbi su obrvaši s izbačenim čelom (Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Vlada Divac), dok su etnički Srbi na sjeveru zaokrugljeniji i plavlji (iako nije odanle, takav mi je glumac Bogdan Diklić-znam da je iz Bjelovra, no govorimo tipu face).

Muslimani/Bošnjaci
***************

Puno karakterističnih fizionomija kao Tunjo Filipović ili pokojni glumac Muzaferija (sp ?): visoke jagodice, mršavo lice, pergamentna svijetla put i kao da gledaju preko tebe, nekamo u daljinu. Takvih lica nisam vidio kod Hrvata ili Srba.

Albanci
*******

Velik broj lica s punim usnicama. Zgodniji tip glumac Faruk Begolli. Osuđeni pa oslobođeni Hrvat Kupreškić ima takvu facu.

Mate Boban mi je djelovao kao nekakav arijevski skandi, a Slobodan Milošević kao gican koji je negdje iz Hrvatskog zagorja. No, uvijek ima čudnih primjera...
Hroboatos is offline