Tema: Kozarstvo
Pogledaj jedan post
Old 12.10.2005., 00:02   #3
Re: Kozarstvo?

Quote:
pumpkin pie kaže:
Šta mislite: ima li smisla otići iz grada na selo/prigrad i baviti se kozarstvom (kozje mlijeko-kozji sir-jaretina).
Koliko je suluda ta ideja?

I dali bi više imalo smisla sada ili nakon ulaska u EU?
Ima li netko sličnih iskustava?
Ne znam na koju vrstu koza misliš - ja sam imala alpske.

jare momentalno možeš prodat za 500 kn, ali tvoja mesarija

Otkup mlijeka:
Sireva? (još imam recepte, ali računaj po kozi 2,5 l mljeka na tri mužnje 10 l = 1 kg sira, nakon 6 mjeseci laktacije 10 l = 0,7 - 0,8 kg sira)
Ako ideš na mlječnu kozu tipa Sanska (onda je 1 jare mlijeka oko 4 litre isit omjeri).

Potreba za hranom:
5 koza je ekvivalen 1 krave, znači voz sijena + zrnje + posije + repa + ovo je jeftino sječene osušene grane trnine ili ljeske.
Koze su zdrava stvorenja, osim papaka i orezivanja nokata vjerojatno nećeš imat drugih problema.
Mužnja je triki - drugačiji je grif i hoće stat u lonac, a preniska je za kantu, računaj i sa prevrtanjem i sa međusobnim isisavanjima na ispaši.

Napasanje:
Ne postoji tako dobar kolac, klin kojim ćeš učvrstit kozu da ti ne oguli šljivu, ako treba čekat će cijeli dan da i razmišljat o načinu otkidanja dijela kore dok ju ne odvežeš. Ima nešto vražje u toj životinjici.

Parenje:
Jarac smrdi, jako, jako, jako i nakon parenja slijedećih 3-4 dana mljeko nećeš moć konzumirat, ako imaš nosnih živaca. Parenje kod koza je uvjetovano godišnjim dobom, možeš malo namještat od 1. do 4. mjeseca da jarići dolaze istovremeno ili u turnusima, ako imaš sreće moguće da će 1/4 koza ponovit parenje u jesenskom terminu - na ovo je moguće utjecat hormonima.

Još uvijek imam tablice sa proračunom hranjivih tvari u krmivima koza - ako se odlučiš na to javi se.

Općenito:
Ako nemaš ugovor o otkupu, onda je taj posao ostvariv samo za nezaposlenu osobu i na manjoj količini 5-10 grla dok ne stekneš mušterije pa se proširuješ sa svojim podmladkom. Jariće ćeš lako prdat, ali mlijeko je problem, a musti ih moraš. (Postoji i varijanta zatvaranja ciklusa sa svinjama).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom