Tema: Mentalizam
Pogledaj jedan post
Old 18.03.2013., 11:34   #17
Buduci ti je Sac ovo "oprostio" da se malo i ja igram
Quote:
Leonard Orr kaže: Pogledaj post
Ovdje neću ulaziti u detalje niti bih mogao tek tako nabrojati sve postojeće branše, discipline ili grane koje se bave ovom vještinom no mogu napomenuti da su i NLP (neural lingual programing) i Transpersonalna psihologija i hipnoza (spomenuh samo najpoznatije) zapravo nastale iz Orijentalnih i indoeuropskih doktrina koje su sve podrazumjevale Mentalizam kao svoj bitan sastavni dio.
malo pojednostavljeno receno hipnoza nastaje prvenstveno na zapadu skeptickim proucavanjem nadriljecnistva, prvenstveno Mesmera koji je isto imao neke svoje ufure ne bas previse vezane za istok. Najvise veze sa istokom je sto je jedan od ranih "velicina" hipnoze radio kao vojni kirurg u Indiji za kolonialnih vlasti i koristio ju za anestezju. Ali nisam primjetio neki osobiti utjecaj iceg lokalnog na njega, sto je radio donio je sa sobom iz Evrope.
naravno osnovni psiholoski sistem na kojem se bazira hipnoza je univerzalan i sve prisutan pa tako i na istoku.

NLP je u najvecoj mjeri nastao promatranjem Ericksona u tom djelu kao i nekih drugh zapadnih psihoterapeuta. Eventualno je vrlo indirektno bilo utjecaja posto su oni bili u kakvom-takvom kontaktu sa sirim kulturnim i psiholoskim tokovima od kojih su neki koketirali, ali ne bih rekao da je izvedeno direktno iz njih. Doduse mozda se i varam, nije da sam nes istrazivao specificno povijest hipnoze, no valjda bi naletio na takav podatak.


Quote:
Mentalizam je u Indiji najbitnija vještina koja se upotrebljava u ayur-vedskoj dijagnostici, doktori prvo uče prepoznati pigmentiranje u tenu, promatranje rožnice, općeniti govor tijela i gestikulaciju, boju jezika, boju glasa i tako dalje.
Po cemu je to mentalizam? Doktori i na zapadu uce prepoznavati vizualne simptome bolesti. Ako ga tako siroko definiras svaka je judska interakcija mentalizam posto svaka podrazumjeva pokusaj razumjevanja okoline i utjecaja na nju. Cini mi se da bi morali malo suziti na neke svjesne manipulacije da bi to imalo smisla kao nekakva izdvojena pojava
Beljki is offline  
Odgovori s citatom