Tema: Kortizol
Pogledaj jedan post
Old 06.12.2007., 12:32   #4
smiri se, dizes si kortizol.

deksametazon je sintetski kortizol.

koliko sam shvatila, tebi je kortizol povisen?

(s obzirom na to da ti, kako navodis, vrijednosti hormona odudaraju od referentnih, nadam se da si bila na uzv donjeg abdomena da se iskljuci pco(s) kod kojeg se btw informiraj za pravilnu prehranu.)

ja sam bila nedavno u bolnici zbog kortizola, jos cekam neke nalaze. napravili su mi kompletnu obradu nadbubrezne, uglavnom vadjenje krvi i skupljanje urina u kanistere. izmedju ostalog sam radila vma-test prije kojeg moras tjedan dana biti na vma-dijeti (samo informacijica ako ti zatreba: vma ili vanilmandelicna kiselina je kateholamin kojeg prirodno luci nadbubrezna zlijezda, a povisen je kod nekih tumora i kod stresa tako da ga moras izbjegavati u hrani prije testa da nalaz slucajno ne bi bio false positive) i paziti koji dan ciklusa ides na test (ne zbog hormona, vec zato sto u urinu ne smije biti menstrualne krvi). prije toga se inace ide na ct pa tek onda neki detaljniji testovi.

tu sam nesta piskarala u par navrata o cushingovom sindromu pa utipkaj u trazilici, nazalost nemam sad bas vremena da to ponovo pisem.

uzroci mogu biti stres, uzimanje odredjenih lijekova (recimo, ako si zbog neceg na steroidnoj terapiji), (kongenitalna) adrenalna hiperplazija, adenomi adrenalnih zlijezda, adenom pituitarne zlijezde (gdje povisen acth utjece na pojacano lucenje kortizola) i mikrocelularni karcinom pluca (ovo vjerojatno nije slucaj, nemoj sad dizat' paniku, spominjem cisto for your information) i jos neke vrste tumora. pretpostavljam i da si vadila acth. ne zaboravi endokrinologu navesti sve simptome koje imas jer se cak i one koje mozda ne bi vezala uz poremecaj moze povezati uz isti. nalaz deksametazonskog testa supresije ne znam ocitati, svoj nisam jos vidjela, o tome ces jos sa svojim endokrinologom.

eto. sorry, malo zbrckano, zurim se. odi jos na ''search'', a ako imas jos kakvih pitanja slobodno posalji pm.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom