Tema: Norveška
Pogledaj jedan post
Old 21.01.2003., 16:08   #20
freedom: Pod "Finci ih tuku" mislio sam na standard. Prije 3 godine u Finskoj su imali problema naci vozace za autobuse jer su se svi obogatili kupujuci akcije u Nokiji. Onda je dosao treci mjesec 2000 pa su se neke stvari rijesile. Nokia i Finska su ista stvar. Ako Nokia kaslje Finska se razboli. Jezik koji se prica je ugro-finskog porijekla , dakle isti korijeni kao madjarski i estonski ali se medjusobno razlikuju i jedni apsolutno ne razumiju druge. Naravno kako rece Putnik92 madjarski bi bilo dobro znati jer Madjari puno lakse uce bilo koji jezik od nas. Finci su poznati kao netrpeljivi pri useljavanju iz drugih ( citaj trecih zemalja) i ne primaju radnu snagu osim ako bas ne moraju. Sadasnja situacija je takva da ne primaju nikoga jer je jos uvijek niska konjuktura. Kad se krene sa 3G onda ce vjerojatno krenuti nabolje i to bi znacilo popunjavanje strucnog ili visoko-strucnog kadra. Iskreno govoreci mislim da su sanse male jer Nokija je otpustila i dosta svog kadra koji je radio po nekoliko godina za Nokiju i zna posao. Ali ako hoces da vidis kako se cuga otidji u Finsku i usput ces se sjetiti A. Dedicevih stihova "...i kakva je mene ostavljala daleko na sjeveru pijuci neko nerazgovjetno pice svog naroda".

Norveska: Mislim da je malo lakse ubaciti se u Norvesku jer traze vise vrsta kadrova: od medicinskih sestara, doktoranata, lijecnika, radnika na platformi, cistaca ribe itd. Mozda moram naglasiti ali u Skandinaviji nema podjele na "visoke i niske poslove". Radis svoj posao pa makar to bilo ciscenje i svi te postuju. Skolski sustav je takav da si drugar sa predavacima, i mozes kontaktirati profesora kad hoces ili poslati mail i biti siguran da ces dobiti odgovor. Ne kao kod nas. Cini mi se da bolje ovdje funkcionira.
Rad na platformama je dobro placen ali je i opasan. Cifre koje su zaradjuju su nevjerojatne ali se gubi zdravlje. Prije 6 mjeseci su trazili nekoliko stotina osoba da rade za naftnu kompaniju daleko na sjeveru Norveske. Stan i hrana je poduzece placalo + placa koja je bila ogromna. ALi sada je gore mrak 24 sata a day. Moram naglasiti da se ovdje malo drugacije radi i da nema fuserenja pa tako recimo stranci ne ciste ulice u principu. U Norveskoj se prica norveski koji je srodan u prvom koljenju danskom , svedskom i onda malo dalje islandskom. U drugom koljenu dolazi njemacki. (Prije 400 g Skandinavci su se mogli sporazumjevati sa Njemcima kad su oboji pricali svoj jezik).
Sto se tice engleskog svi ga govore: neki bolje neki losije ali svi se sluze s njim. Mislim da su Nizozemci jedini na kopnu koji govore bolji engleski.
Nabacah ovako na brzaka ,,,ne znam koliko pomogne. Sretno.

editiram:
Sto se tice sezonskih poslova znam da su Poljaci dolazili prije nego sto se spominjalo da ce uzi u EZ. Na koji nacin su stupili u kontakt zbilja ne znam. Mislim da je nezaposlnesost visa ...cini mi se da su to stari podatci. Postoji nesto sto se zove "prividdna nezaposlnost". Ne racuna se u nezaposlenost jer se radnici dosolovavaju ili uce jezike ili studiraju poslije 20 g rada.

Zadnje uređivanje el_mariachi : 21.01.2003. at 17:21.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom