Pogledaj jedan post
Old 27.10.2010., 21:52   #41
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
A kako to ti, biće ograničene inteligencije i ograničenog znanja o svijetu, možeš znati? Ovo mi je oduvijek fascinantno, kada ljudi kažu: svijet bi bio bolji da nema vulkana i potresa. Kako znaš da bi bio bolji? Što ti uopće znaš o svijetu?
A kako ti možeš znati da moje ubijanje nekog djeteta nije nešto zapravo dobro?

Evo kako ja mogu znati da bi bez potresa i erupcija vulkana bilo bolje. Tako što naprosto razmišljam racionalno. Baš kao što i ti razmišljaš kad se radi o nereligijskim stvarima. Ono što je razlika između mene i tebe je to da kad se radi o religijskim stvarima i stvarima koje (za tebe naizgled) ugrožavaju boga, e onda ti mijenjaš film, i počinješ drugačije razmišljati.

Npr. jednako prirodan čin je i padanje kometa prema zemlji. Ti da možeš, vjerojatno bi to sprječio. Ali kako znaš da je to nešto dobro? Ja bi se kao i ti složio da je to dobro, baš kao što bi se ja složio da je i sprječavanje potresa dobro. Ali ti evo sa potresima imaš problema.

Da možeš maknuti sav radioaktivni radon iz zraka koji je svuda oko nas i koji je top uzročnik raka pluća, bi li ga maknuo iz zraka na planetu Zemlja? Ja bih, ali bojim se da ti ne bi. Da možeš sprječiti sve kozmičke zrake koje dolaze do površine Zemlje, bi li ti to sprječio? Ja bih, ali ti bi se vjerojatno pitao je li to dobro i kako ti tako ograničen možeš znati da je to dobro, ako je Bog tako uredio, valjda je bolje da ne sprječiš?

Ljudi se danas cijepe protiv brojnih smrtonosnih i bolnih bolesti, od boginja pa dalje. Je li to dobro? Kako mi znamo sa ovako ograničenim znanjem da je to dobro? Ne možemo znati da su te smrtonosne bolesti nešto loše, kao što ne možemo znati niti da su potresi nešto loše.

Koja glupost. Vrlo slično kao što kreacionisti objašnjavaju srednjoatlantski hrbat, ili ne nalaženje nepripadajućih fosila u određenim slojevima. I tamo na onoj temi te nisam pitao jesi li razgovarao sa kreacionistima, nego sam ti rekao da probaš nekog kreacionista (pravog, zagriženo koji ima sve (svoje) odgovore) uvjeriti da nije u pravu. A to sam ti rekao da shvatiš ono što ja odavno shvaćam, da to uvjeravanje nema smisla. A želja mi je da shvatiš da to uvjeravanje nema smisla zbog toga da vidiš koliko si smješan kad si mislio da ja tebe želim uvjeriti u nešto.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom