Pogledaj jedan post
Old 10.12.2015., 17:49   #46
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
da bi gradivo koje se uči u školi bilo zanimljivo potreban je prije svega zanimljiv učitelj koji zna i može motivirati djecu.
sviđa mi se pričanje o tome što se sve može sa znanjem, ali da je život bez znanja tužan i pust?
to zvuči kao da je obrazovanje preduvjet za sreću, a to nikako ne stoji.
Pa iz neke perpektive život bez obrazovanja jest tužan i pust, pogotovo za druge oko tebe koji pate jer si neobrazovan i glup.

I ne mislim na samo formalno obrazovanje, mislim na sve vidove obrazovanja koji postoje. Ovakav način ocjenjivanja kakav mi imamo (nisam za ukidanje ocjena, nego za reviziju sustava ocjenjivanja i kriterija ocjenjivanja te dodatne načine evaluiranja sposobnosti i praktičnog znanja) proizvodi ljude koji ne znaju što raditi s informacijama koje buubetaju za ocjene, a to bubetanje potiču i roditelji koji znaju samo za ocjenu kao pokazatelj znanja, i to samo za peticu.

Naravno da je život bez obrazovanja tužan i pust jer obrazovanje otvara obzore, širi jednakost, ispravlja nepravde, daje prilike onima koji su siromašni da prestanu to biti, obrazovanje je put prema boljemu.

Evo moj primjer. Moja je obitelj bila siromašna, uvijek su mi govorili da je obrazovanje izlaz iz toga, i koliko god se nekad naljutim i sama cinično kažem kako mi sve obrazovanje vrijedi brisanja guzice, zapravo to zaista ne mislim.

Mene je obrazovanje promijenilo i usadilo mi nove obrasce ponašanja, otvorenost prema znanju čini me boljom osobom, profesor koji mi je prvi ocijenio sposobnost i kritičko mišljenje višom ocjenom od studenta koji je biflao informacije usadio mi je osjećaj za ono što uistinu jest usađeno znanje i kako se ono može koristiti na korist drugih ljudi, ne samo sebe. U krajnjoj liniji osposobljena sam daleko boljim znanjima i praktičnim vještinama nego moja majka koja to obrazovanje nema i ne može se tako brzo snaći u ovakvom svijetu, a ja mogu i već jesam (čak i uz humanistički smjer).

I iako neću vjerojatno opet naći posao u struci i iako nemam sve petice, obrazovanjem mi se promijenio čitav misaoni sklop, i još se mijenja, i još nije dovoljno dobar, i još nije dosegnuo ono što želim osvijestiti. I nije mi obrazovanje i neće omogućiti vrhunski posao za dobru paru, ali će mi omogućiti otvoren um i oči za razumijevanje procesa koji se događaju.

Bio bi mi život tužan i siv u smislu da bih bila mnogo lošija osoba i mnogo više ranjavala ljude oko sebe vlastitim neobrazovanim stupidnim stavovima.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom