Pogledaj jedan post
Old 06.10.2017., 00:42   #62
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Slažem se s ovim upisima. Ja sam isto kozmopolit. Ali poštujem i domoljube. Djelomice. Ali zasigurno nisam "mrzitelj svega hrvatskog". Kad smo već kod toga, može li netko reći koja je razlika između domoljublja i nacionalizma, ako je uopće ima? I što mislite o tezi da je nacionalizam oblik sekularne religije? Čini mi se da je ovo što je Essegi napisao prilično bitno. Ja to uvijek isto kažem.
Ne znam kako drugi gledaju na to, ali za mene je domoljublje jednostavno ljubav prema domovini. Prema zemlji (doslovno zemlji, ne državi), svojim ljudima (kao proširena obitelj, pleme, narod), narodnim običajima i zajedničkoj narodnoj kulturi i tradiciji. Dakle, nešto prirodno i organsko, nema veze sa državom kao institucijom. Za mene je nacionalizam također oblik sekularne religije. Možda bi se moglo reći da je nacionalizam moderna manifestacija domoljublja.

Inače, što se vas "građana svijeta" tiče, osobno ne vjerujem da netko može biti samo to. Mislim da od pojedinca do svijeta moraju postojati određene organske stepenice. Jedna od tih stepenica je i domoljublje. Kao što i sami generalno osjećamo veću povezanost sa majkom nego sa susjedom, sa susjedom nego sa random osobom iz susjednog grada, kako nas više pogodi tragedija u vlastitom mjestu nego tragedija na drugom kraju svijeta, tako mislim da sve te razine moraju biti ispunjene i kako bismo uistinu mogli biti "građanima svijeta". U suprotnome je to prazan i umjetan termin, rastavljen od stvarnosti. Osobno smatram da se čak i oni koji to tako izjavljuju u stvarnosti najčešće ponašaju u sukobu sa tom izjavom. Domoljublje je u svojoj suštini ljubav i poštovanje prema vlastitim korijenima. Odricanje domovine radi nekakvog "svijeta" u suštini je jednako odricanju matere radi nekakve Jane Doe iz New Yorka.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom