Pogledaj jedan post
Old 09.01.2004., 23:03   #15
u

Quote:
Shady kaže:
Muslimani, u tom pogledu, kaskaju za zapadom najmanje 5. stoljeća. Ali, nadam se da će i na to kod nas doći red.[/FONT]
Meni se jako svidio ovaj Shadyjev post iz mnogih razloga. Glavni je sto je Shady dovoljno otvoren i mudar da ne smatra bogohuljem preispitivanje i osnovnih izvora Islama kao sto su hadisi.

Isto tako Shady je unio jednu novu dimenziju u diskusiju. Ni muslimani medju sobom se ne slazu koji su hadisi zaista autenticni, a koji nisu, te kojim se prenosiocima moze vjerovati i koliko.

Upravo sam to i pitao. Koliko je u tim izvorima krscanstva i islama zaista Isusove i Muhamedove rijeci, a koliko vlastitog poimanja tih rijeci od strane prenositelja.

Politika je umijesana u analize sunne kako danas tako i u prvim godinama kalifata. Meni se sve cini, da ako muslimani zaista zele da se ujedine, da ce morati postati qur'anisti.

Evo, novog termina za raspravu.

Za neupucene, quranisti su moderna malobrojna struja u Islamu koja odbacuje sve hadise i prihvata samo ucenja iz Qur'ana. Neki od prominentnih clanova te struje su Maurice Bucaille i Reshad Khalifa.

Prvi je veliki francuski znanstvenik (kirurg i lijecnik) koji je presao na islam zadivljen znanstvenim podacima skrivenim u Qur'anu. Drugi je egipatski vjerski ucenjak koji je otkrio tajnu koda 19 kao zastitnog koda Qur'ana. Potonjeg su ubili islamski fanatici. Sta je bilo s prvim, ne znam. Mozda je covjek ziv, a mozda je umro prirodnom smrcu.

Zadnje uređivanje Damir : 09.01.2004. at 23:40.
Damir is offline  
Odgovori s citatom