Pogledaj jedan post
Old 15.12.2005., 15:47   #79
Quote:
befoodturntoshit kaže:
duhovnost dolazi od korijena duh (engl. spirit definicija: not body) - dakle nije materijalno (ili jš bolje: nije stvar) pa je stoga nevidljivo, neiskazivo, van domašaja čula (aparatusa za percepciju u materijalnom svijetu).
prema misticima materijalan svijet proizlazi iz ničega (no-thingness) i sa njim čini nedjeljivu cjelinu. naš um je veza (most) sa jednim krajem na no-thingness-u a sa drugim na granici sa materijalnim svijetom (tijelo). stoga se meditacijom (koja je zapravo posmatranje vlastitih misli tj. uma) tone prema stanju prestanka uma (no-mind) tj. dešava se povratak (skok) u svijet duha, nirvanu, Boga, bitak, itd...

pojam koji nastoji opisati nemanifestiranu stvarnost van direktnog domašaja našeg uma (jer je sam um produkt te stvarnosti) kao i put ka njemu (metode i učenja) je duhovnost (spirituality).

...pokušao sam biti precizan nadam se da nisam bio previše suhoparan

pozdrav.
Evo od mene par suhoparnijih definicija:

Spiritualnost je nadilaženje materijalne površnosti pokretano težnjom za višim stupnjem postojanja, a postiže se spoznajom koja je više afektivna i mistična negoli racionalna.

http://answers.google.com/answers/threadview?id=437894 :
"Spiritualnost je opće vjerovanje da postoje ne-prirodni / ne-fizički aspekti realnosti koji se moraju uvažiti i po njima se mora djelovati ako želimo živjeti ispunjenim životima." Tome je potrebno pridodati da neki smatraju kako spiritualnost nije samo vjerovanje, već "spoznato znanje", dok s druge strane mnogi negiraju postojanje ne-prirodnih aspekata realnosti, pa se kaže da nisu spiritualni.

A što se tiče religije, to je organizirani sustav vjerovanja koji uključuje organizacijske strukture poput vođa i pod-vođa. Postoje sustavi pravila i praksi koje usmjeravaju ponašanja sljedbenika. U tom organiziranom sustavu spiritualnost ima važnu ulogu, ali crkva je prije svega organizacija koju čine ljudi i nikako se ne može poistovjećivati religioznu pripadnost sa spiritualnošću.


majmun81 is offline  
Odgovori s citatom