Pogledaj jedan post
Old 20.03.2017., 12:10   #49
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da, ali kad odrastu neki će i dalje misliti "Nisam planina, nisam mačka ... ali jesam nešto, neki X". E pa tu je problem. Nema nikakvog X-a, jer da sam ja neki X, onda bih bio nešto drugo, neki objekt, to ne bih bio "Ja".
Ne neki nego svi. Svi mi znamo da nismo planina, da nismo mačka .... i svi mi msilimo o sebi da smo, ne samo neki X, već jedinstveni i neponovljivi X, odnosno da se razlikujemo do svih ostalih živih o odavno mrtvih X-ova koji su se pojavili na ovom svijetu. Dakle, ja sam ja, jedinsvena i neponovljiva, razlikujem se od svih ostalih 8 milijardi ljudi koji trenutno žive na planeti.

Do takvog zaključka dolazimo zato što je očito da se ja razlikujem i od moje susjede Ivke i od prijateljice Ane i od rođakinje Marije ....... i kad kažem da se razlikujem ne mislim na fizičko tijelo (iako se razlikujemo i po njemu) već mislim upravo na to moje jedinstveno i specifično *ja*, odnosno na um koji naseljava moje tijelo.

I problem nastaje ne zato što, kako autor teme potpuno pogrešno misli, nema definicije svijesti već zato što ima više definicija svijesti, odnosno svako područje ljudske djetnosti daje svoju definiciju svijesti, i ne samo svijesti.

Pa tako se medicina koristi jednom definicijom, biologija drugom, filozofija trećom ........
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom