Pogledaj jedan post
Old 08.10.2017., 05:03   #534
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
5) Ubojstvo Kirova o čemu se već dosta pisalo na ovoj temi. Iako je ubojica uhvaćen i osuđen mi zapravo vrlo malo znamo tko je stajao iza napadača, i da li je uopće neko staja iza njega?

Misliš,možda je to bio ljubomorni muž ljubavnice Kirova ?
Ne razumem šta hoćeš reći, možeš li malo pojasniti?

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post

5) Ubojstvo Kirova o čemu se već dosta pisalo na ovoj temi. Iako je ubojica uhvaćen i osuđen mi zapravo vrlo malo znamo tko je stajao iza napadača, i da li je uopće neko staja iza njega?
Hruščev je lansirao teoriju da je Staljin stajao iza ubistva Kirova, čak je ova teorija bila zvanična u njegovo vreme, ali danas se zna da ova verzija jedva odgovara stvarnosti. Ovde je izvor na ruskom jeziku o tome šta je Hruščev tvrdio. Do sada nisu pronađene jake veze koje ubistvo Sergeja Kirova vode do vrha. Hlevnjuk o tome piše a i mnogi drugi savremeni ruski istoričari. Prema toj verziji, Staljinu je Kirov smetao jer mu se navodno suprotstavljao u partiji i bio mu opozicija, bio je "čist" od svih tih zločina koje je radila partija, itd. No, ja u ovu verziju najmanje verujem. Kirov je bio Staljinov najbolji drug, retko je Staljin i imao iskrenih prijatelja. Za vreme Hruščeva, odnosno za vreme zasedanja 20-og kongresa Komunističke partije SSSR-a (isti kongres s kojim je počeo proces destaljinizacije, rušenja kulta ličnosti Staljina, izmišljanje razmih mitova itd.), je osnovana komisija koja je imala za cilj da istraži ovo pitanje, ali su zaključke i nalaze komisije ostali tajna - objavljeni su tek 15 godina nakon što je Hruščev prestao biti vođom SSSR-a. Drugim rečima, Hruščev nije hteo da objavi nalaze ove komisije zato što se nisu slagali sa političkom klimom toga doba, odnosno, antistaljinizmom. Nakon raspada SSSR-a par komisija se bavilo ovim pitanjem, njihov zaključak je da NKVD i Staljin nisu odgovorni za ubistvo Kirova. O ovome mi je pričao jedan moj prijatelj koji mnogo bolje poznaje sve ove stvari od mene. On tvrdi da, kada je Staljin saznao za ubistvo Kirova, valjda na nekoj železničkoj stanici je to bilo, pitao je ko je bio zadužen za čuvanje Kirova. Javio se neki lik, i Staljin ga je tako jako udario pesnicom da je ovaj odleteo (ne znam kako je taj lik posle završio). Staljin je izgleda zaista voleo Kirova, ali svejedno mu je ovo ubistvo poslužilo da otvori Pandorinu kutiju raznih represija i slično. I u samo vreme kad je Kirov bio ubijen bilo je par glasova koji su smatrali Staljina odgovornim, ali koliko je do danas poznato - ništa od ovoga nije bilo provereno. Naravno, možda ima još par verzija koje se vrte, ali meni, za sada, priča da je NKVD ili Staljin odgovoran najmanje pije vodu.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom