Pogledaj jedan post
Old 26.04.2012., 21:27   #12
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Zvuči predobro da bi bilo istinito,pogotovo vezanje uz Poljsku, meni najdražu Europsku državu
Bilo je već tih kontakata, npr. lokalni čelnici iz HR (župani i gradonačelnici) već su bili na studijskim putovanjima u Poljsku vezano uz korištenje strukturnih EU fondova u lokalnoj samoupravi.
Poljska je uspješan primjer nove članice, od njih se puno da naučiti.

Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Cijela višegradska skupina na neki način koketira sa Britancima, odnosno Britanci s njom. Treba znati da su među njima Poljska i Češka zemlje koje naglašeno "ne vole" Nijemce i čije antipatije prema Berlinu na neki način daju ton političkom djelovanju Višegradske grupe. Za razliku od njih Hrvatska je Njemačkom potpuno oduševljena - i to je zapravo jedina razdjelnica između nas i članica višegradske grupe, vjerovatno i važniji razlog zašto i formalno nismo članica iste.

No bez obzira na njihovo pozicioniranje unutar unije, oni su meni simpatično društvo, a posebno mi se sviđa njihov pan-slavenski karakter (gdje Mađari funkcioniraju nešto poput posvojene djece), koji unutar Unije u kojoj nema Rusije i njenog manipuliranja slavenskim sentimentom, poprima poprilično romantičnu dimenziju solidarnosti i topline, a koja se rijetko nalazi u odnosima između ostalih EU članica koje više definira borba za interese i stratešku premoć.
Da, ekipa je OK i pazi koju bahatost smo i mi i Slovenci ispoljili prema njima unatrag 20ak godina kad su nas zvali da im se priključimo - obje najrazvijenije exYU republike su ih odbile uvjerene da im ne treba to društvo prilikom ulaska u EU.
Stavimo Slovence i njihove motive na stranu, možda je Hrvatska ono što toj skupini fali kao faktor koji bi donio balans prema Berlinu (trenutno No 1 faktoru moći u EU) pa bi proširena skupina imala finu uravnilovku prema Švabi i Britu..
Leoben Conoy is offline