Pogledaj jedan post
Old 06.02.2007., 18:28   #5
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam alejkum.

To je pitanje iz akaida. Nije filozofija.
Islam je jednostavan. Pritom se misli na propise Islama. Nemoj da se oko akaida svađamo.
Čitaj Gazzalija, Arrebija, Rumija...tamo ćeš naći dokaze jer su ih oni obradili i tumačili.
I molio bih te da se ne mješaš u moje upise takvim tonom i retorikom. Ako si ti u nešto ubjeđen, to je tvoje. Moje ne diraj, kao što ni tvoje ne diram.
Ova je tema osmišljena na način da se ponudi više odgovora na jedno pitanje, s ciljem da se vidi raznolikost tumačenja. Osim kada je u pitanju fikh. Tu smo se dogovorili da odgovori budu Hanefijske pravne škole.
Ako želiš jednoumlje, idi na Islam bosna.

A ako želiš raznolikost, idi na hadž.
We 'alejkumu-s-Selam.

Ja ovdje nisam zbog svadje dosao, niti sam citirao tebe iako je drugi nick, mozda tvoj, zbog svadje vec zbog napomene da se ne iznose nesto o islamu sto nije tacno, za sto ne postoje validni dokazi iz Kur'ana, Sunneta Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem, i prvih triju generacija.

Takodjer, svjestan sam da ova tema kao ni ovaj forum nije bas pogodno 'tlo' za nase rasprave u vezi ovoga, ali kad je vec iznijeti s tvoje strane ono sto je iznijeto, onda je moja duznost da reagujem i ispravim te, ukoliko si pogrijesio, a ovdje i te kako da jesi.

Nema potrebe da me saljes na islambosna.ba site, jer tamo odem samo da vidim vanjske vijesti na stranici, a da ulazim na forum, ta, ne pada mi napamet jer ja ne volim svadje, rasprave na onakav jedan nacin, a ni stil foruma mi se bas ne svidja. A sto se tice ovog foruma, s njega me ne mozes da tjeras jer sam ja stariji ovdje nego ti.

Dobro, malo sale i istine u istoj...

Vec je pitanje ovdje akaida, a ne filozofije, a akaid ili akida znaci vjerovanje. Posto ti meni postiras site znaci - sto je opcepoznata sufijska stranica i ne uzimam istu za ozbiljno kao ni bilo ko, ko zeli da slijedi ovu vjeru s jasnim dokazima.

Rekao si ono sto si rekao, a to je da je Muhammed, sallallahu alejhi we sellem, stvoren 40. 000 godina prije bilo cega stvorenog, pa sam zatrazio od tebe dokaz iz Kur'ana, Sunneta, a nisi donio sto jasno govori da je to neistina.

Dalje, kazes da te ne diram, a da ni ti mene ne diras. Ovdje nije 'diranje' tebe, a ni s tvoje strane 'diranje' mene, vec ovdje je u pitanju islam. Znamo dobro da je islam i tvoja i moja vjera i da moramo o njoj da pricamo ono sto je istina, za sto postoje dokaze, a ne slijediti nesto slijepo od ovog ili onog sejha bez gledanje u dokaze casnog Kur'ana i Sunneta Allahova Poslanika Muhammeda, sallallahu alejhi we sellem.

Takodjer, po pitanju hanefiske pravne skole, ta, nema potrebe da ovdje mijesas hanefisku pravnu skolu jer i sam dolazim iz sredine gdje se praktikuje hanefiska pravna skola, tj., mezheb i ne vidim da igdje hanefiski mezheb preferira to sto si ti tvrdio - da je Muhammed, s.a.w.s. stvoren 40.000 godina prije bilo cega i da je sve zbog njegovog nura tj., svjetlosti. I kad bi to i bilo u hanefiskom mezhebu, ta, mi nismo slijepci pa da slijedimo jedan mezheb na slijepo, jer ako pri tome nema dokaza iz Kur'ana i Sunneta, onda se to jednostavno i nedvosmisleno odbija, odbacuje kao neosnovano i netacno.

Ono sto trebamo da znamo jeste da je ova vjera dokaza a ne 'rekla-kazala'. Takodjer, nema potrebe da citam Ibn Arabijeva djela niti Rumijeve, jer oni za mene nisu nikakve licnosti iz islama i islamske historije osim one koje su hrpu gluposti prosuli na racun islama, a sa time je islam cist i sva islamska ulema se odrekla tih licnosti i njihovih ucenja, osim danasnje sufije i sije ( Ne sve sufije ). Sto se tice imama Gazalija, rahimehullah, ta, on je jedno vrijeme imao debate s grckim filozofima, filozofijama Aristotela i spustio se na taj nivo filozofije da bi mogao s njima da raspravlja da je jedno svoje vrijeme zivota cak upao u zabludu, tj., skrenuo je s pravca istine islama, da bi na kraju svog zivota se vratio opet pravom putu i preselio Allahu na Ahiret a na prsima mu je bio Sahih Buhari. Naravno, pricamo o imamu Gazaliju onom prijasnjem, a ne ovom koji je prije par godina preselio na Ahiret.
Prolaznik_ is offline  
Odgovori s citatom