Pogledaj jedan post
Old 20.03.2012., 01:04   #50
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Jesi na pravom tragu, osim sto pretpostavljas pogresno da zemlje ciji novac je u inzomenim rukama moraju biti izvoznici. Nisu izvoznici nego vlasnici "rezervne valute", ergo USA.

Kad Saudi Arabija proda naftu Japanu, onda Japan plati Dolarima. Ako Fed nastampa jos dolara, a 60% iz drze neki likovi izvan USA, onda im stampanjem izbije dio vrijednosti iz ruke, odnosno oprezuje ih. Kinezi naprave sitnice, prodaju za dolare, Fed emitira, kinezima ostane manje...
Saddam proda naftu za Eure, pa mu dodju marinci objasniti neke stvari i zavrsi na vjesalima. Gadhafi prodaje naftu za Eure, pa mu smjeste pobunu i bombardiranje, kad pobuna bas nije isla, dok ga ne ustrijele. Iran sad prodaje naftu za razne valute, bas me zanima sta ce biti s Iranom...

Naravno, nikad javni razlog nije uklanjanje diktatora koji odbija placati porez uncle Sam-u, nego obrana demokracije, ljudskih prava, prevencija sirenja oruzja za masovno unistenje i bla bla truc-budala-tko-vjeruje.
Ovo mi je nekako previše Zeitgeist, ali ne zvuči presuludo što je najgore. Ali... Ajmo nazad na temu. Mene zanima utjecaj izvoza/uvoza na posljedice emisije novca iz CB.

Izvoznik prima novac za svoju robu, i taj novac izvana dolazi u gospodarstvo pa se dalje ponaša slično kao emitirani novac,kada bi se uzimala u obzir samo čista zarada, jer nešto je i utrošeno na samu proizvodnju. Koja je onda razlika emisije novca iz CB-a i "ponašanja" novca iz izvoza? I naravno pitanje, kako emisija djeluje na gospodarstvo koje više uvozi/izvozi?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom