Pogledaj jedan post
Old 11.11.2017., 00:55   #5196
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Snobizam/sovinizam je neutemeljen, tocnije receno, ohol i neempatican, jer istocni i zapadni Nijemci nemaju istu polaznu tocku/start.
Istocna Njemacka (ljudi, ekonomija itd) je devastirana zbog nesreće nekadasnjeg bivanja u "komunizmu", a zapadna Njemačka se digla zahvaljujući ogromnoj americkoj pomoci (istina je da su znali pametno iskoristiti pomoc, ali startna pozicija im je znatno olakšana).
Ovaj drugi pasus bih potpisao, ali istočnjaci nemaju osjećaj da su imali nesreću živjeti u komunizmu. Ekstremnoj desnici na istoku nedostaje "čvrsta macho ruka" (bila ona komunistička ili nacistička), a ekstremnoj ljevici nedostaje (neuspješna i krajnje infantilna za 21 stoljeće) "čvrsta i macho ideologija". I jedni i drugi svoju energiju krivo troše. I imaju iste neprijatelje. A to je "neoliberalni zli zapad", bez obzira što su već podosta dugo i oni dio tog "neoliberalnog zlog zapada".
Čak, kada bih bio korektan, označio bi ih kao licemjere (u najmanju ruku). Ali nisam, pa bih volio kada se napravi koalicija (a napraviti će se), da se za istok dodjeli neka vrsta skrbinka. Kao npr. što BiH ima visokog predstavnika EK. Uvjeren sam da istočnjaci, i nakon podosta godina, u zajedničkoj državi - trebaju korektiv.
Prijatelj, inače Hrvat (ali rođen u Njemačkoj) je došao igrom slučaja na istok. Doživio je da mu istočnjak (ne znajući da je ovaj u biti Hrvat, ima Njemačko ime i prezime, govori slengom iz Ba-Wu) kaže da je on stranac, jer je zapadnjak. I zaključio je isto kao i Gigi. Da im je komunizam sjebao bespovratno moždane vijuge. I što je najgore, to se prenosi s koljena na koljeno. Lik je previše mlad da je živio u DDR-u. Ali je taj mentalni sklop primio od doma.
Tako da, nove generacije imaju istu polaznu točku/start. Ali su mentalno sakati. I dalje stojim iza tvrdnje, da je na istoku jako puno ekstrema (lijevo/desno), koje će štetiti samo njima. Inače sam dosta puta, kad smo se dotakli te teme (loaklci i ja), rekao istima: kad razjebete Njemačku sa svojim fobijama/mržnjom/glupostima, meni će biti svejedno. Ja pokupim svoje stvari i odem dalje. A gdje ćete vi?
glaukom is offline