Pogledaj jedan post
Old 09.07.2013., 13:27   #1
Ulazak u Švicarsku i ostale zemlje EFTA s osobnom iskaznicom?!

Da pokrenem ovo pitanje, tj. LEGALNU mogućnost ulaska u Švicarsku i ostale zemlje EFTA (Island, Norvešku i Lichstenstein) s hrvatskom OSOBNOM ISKAZNICOM. Naime, informacije oko toga su vrlo zbunjujuće i kontradiktorne - tako su nam u prvom trenu rekli da ćemo moći i u njih s osobnom, da bi nakon toga, a neposredno pred ulazak u EU 1. srpnja rekli da NE možemo, tj. da će za te zemlje i dalje trebati putovnica, makar su u Schengenu.
Danas sam gledao stranice "Pregled viznog sustava" na stranici našeg MVEP, eto link:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,263.html#p
Kao što ćete vidjeti, tamo piše da za Švicarsku ne samo da treba putovnica, već piše i slijedeće: "*Ulazak državljana Republike Hrvatske na Šengenski prostor, sukladno odredbama Zakonika o šengenskim granicama, mora biti evidentiran, tj. granična policija koja obavlja kontrolu prilikom prelaska šengenske granice obvezna je unijeti u putovnicu ulazni štambilj.
VAŽNO: Moguće propuštanje evidentiranja ulaska na Šengenski prostor može za posljedicu imati naplatu novčane kazne, kao i zabranu ulaska na Šengenski prostor."
Švicarska bar nije daleko, tako da se u nju većinom ide kopnenim putem, tj. autom, autobusom ili vlakom. A ona je članica Schengena. Dakle, ulazimo u nju npr. iz smjera Italije ili Austrije. I tamo na granici NEMA nikoga! Prema tome, TKO nas onda uopće može pitati za putovnicu? A drugo, kako možemo onda dobiti ulazni štambilj, kad su granični prijelazi napušteni?! Također, iako mi još nismo u Schengenu, mi kao državljani EU imamo zakonsko pravo ulaziti bez da nas itko pita za razloge u schengenski prostor uz samo kratko pokazivanje osobne iskaznice na našoj granici sa SLO ili H, nakon čega možemo slobodno dalje. Dakle, ovo je već sve puno kontroverzi i vrlo mi je čudno...
A još čudnije mi je bilo slijedeće: Pronašao sam uvjete ulaska u Švicarsku koje je postavilo njihovo Ministarstvo vanjskih poslova. Eto link:
http://www.eda.admin.ch/eda/en/home/...kc/visnld.html
Pogledajte malo na toj stranici i naći ćete odlomak koji se odnosi na Hrvatsku, prenosim dio:
General entry and visa conditions for people living in Croatia
Entry into Switzerland for Croatian citizens:
Croatian citizens are entitled to enter Switzerland without a visa on the basis of the following travel documents:
-identity card; this travel document must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland
If you have any additional questions please contact the appropriate customs authorities:
http://www.ezv.admin.ch/kontakt/0191...x.html?lang=en Customs directorates
The passport or identity card must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland.

Dakle, švicarske vlasti kažu da hrvatski građani mogu LEGALNO UĆI U ŠVICARSKU S OSOBNOM ISKAZNICOM!!! Prema tome, iz kojeg razloga naše MVEP i dalje na svojim stranicama drži krivu informaciju, da nam treba putovnica i k tome obavezni štembilj u njoj?! I zašto mediji stalno ponavljaju tu istu vijest, da nam za Švicarsku (i ostale zemlje EFTA) treba putovnica?!
ŠTO JE NA KRAJU ISTINA I KAKO JU SAZNATI TE KOME VJEROVATI?!?!?!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom