Pogledaj jedan post
Old 22.07.2008., 04:00   #16
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
kina mi je oduvijek bila zanimljiva, cak sam razmisljala kojom transibirskom zeljeznicom doc do nje, ali eto - nisam krenula.
da li sam trebala ili ne, sada nije niti vazno.
da li si prepoznao da je njihov zivot prozet komplementarnom kombinacijom taa i konfucija (pogotovo kina), poput dva pola.
konf. se naglasava u odgoju djece, obicaje, moral.. a tao vise kod starijih mudrijih ljudi, koji bi trebali vratiti onu spontanost, jer kad situacija dospije do svoje krajnosti, mora se pretvoriti u svoju suprotnost.

dospjevsi do vrhunca, yang se povlaci pred yinom,
dospjevsi do vrhunca, yin se povlaci pred yangom.

yin je ona muska strana, natjecateljska, poduzetna, a yang zenska,
intuitivna, misticna. cijelo ovo zapadno drustvo je previse i predugo
orjentirano na onu yin stranu, sto je dovelo do opce krize, cije posljedice rezultiraju pojavom raznih pokreta poput; ekologije, feminizma, hippie pokreta, upliva mnogih istocnjackih filozofija i tehnika poput meditacije, akupunkture....itd (yin se povlaci pred yangom).
Prije svega, pozdrav luiz. Ne znam o kojoj ti Kini govoriš, ali ova o kojoj ja znam toliko je devastirana kulturnom revolucijom, da generacije od 50-tih naovamo više ni ne znaju za pojmove "yin" i "yang", pa je stoga teško govoriti o nekakvoj prožetosti "...komplementarnom kombinacijom taa i konfucija (pogotovo kina), poput dva pola".

Prije nekoliko godina čitao sam jednu zanimljivu knijgu o modernoj civilizaciji, poremečaju ravnoteže (yin i yang), zaostalom kartezijansko-materijalističkom poimanju svijeta itd. Kad se sjetim naslova i autora, javim ti.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom