Pogledaj jedan post
Old 16.04.2008., 20:20   #14
Iz knjige "I am that" Nisargadatta maharaj:

Ko ostaje da kaže: "Ja sam svedok" kada više ne postoji "ja jesam" - gde je tada svedok? U bezvremenom stanju ne postoji sopstvo, biće, da primi u utočište.

P: Ja ne mogu to da shvatim.

M: Ko može? Um ima svoja ograničenja. Dovoljno je dovesti vas do samih granica, vrata znanja i suočiti sa neizmernosti nepoznatog. Zaranjanje u to zavisi od vas.

P: Šta je u vezi svedoka? Da li je on realan ili nerealan.

M: On je oboje. Poslednji ostatak obmane, prvi dodir realnog, istinitog. Reći: ja sam samo svedok je oboje, i lažno i istinito; lažno zbog "ja jesam"; istinito zbog svedoka. Bolje je reći: "postoji svedočenje". U trenutku kada vi kažete: "ja jesam", ceo Univerzum dolazi, ulazi u postojanje zajedeno sa njegovim Stvaraocem, Kreatorom .....

P: Vi kažete da ste tihi svedok, a takođe da ste iznad mentalne svesnosti . Ne postoji li tu protivrečnost u tome? Ako ste Vi iznad svesnosti, šta Vi svedočite?

M: Ja sam svestan i nesvestan, oboje svestan i nesvestan, niti svestan, niti nesvestan - svemu ovome ja sam svedok - ali realno ne postoji svedok, jer nema šta da bude svedočeno. Ja sam savršeno prazan od svih mentalnih struktura, formacija, prazan od uma - ipak potpuno probuđen, duhovno svestan. Pokušavam da vam ovim objasnim da sam iznad uma.
Jelena Ivanjicki is offline  
Odgovori s citatom