Pogledaj jedan post
Old 15.02.2011., 01:05   #51
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Jasno mi je koliko i tebi, ali to se inače zove 'brzina opticaja novca' i prilično je delikatna pojava jer je podložna bankarskim manipulacijama. Prije sam ti napisao kako po nekim analizama postoji teoretska mogućnost da je 9/10 depozita Ujedinjenog Kraljestva fiktivno, to jest da ne postoji. Milton Friedman je dokazao da se brzina opticaja novca usporava u onom omjeru u kojem se jedno društvo bogati.
Ali za jedno društvo bankarske manipulacije s novcem prestaju biti bitne onog trenutka kad novac ne ulazi više u sustav kao dug.
Kad jedna Vlada vidi da novaca usljed moguće bankarske manipulacije nedostaje u sustavu, naprosto ga nekreditno stavlja u sustav, ako odnos ponude i potražnje pokazuje da novaca ima više nego treba, on se bez milosti povlaći iz sustava kroz poreze. Na taj način, jednim znanstvenim pristupom, moguće je isključiti pojave inflacije ili deflacije, koje naprosto proizvodi bankarski posao. Najčešće namjerno.
Inače Friedman, koji slovi kao jedan od velikih monetarista, je ostavio u svom "ekonomskom testamentu" prijedlog da treba stavljati 3.5% novog novca u opticaj godišnje. Naprosto da ga se može bacati iz aviona i da će on sam regulirati tržište.

Onaj tko novac stavlja u sustav zapravo upravlja kompletnom ekonomijom. Danas to rade neki anonimusi, stvarajući novac kao dug na kojega zaračunavaju i kamatu, očito van društvene kontrole.
Ekonomija stoga još nije nauka, ona još nema znanstvene kontrole, jer da je ekonomija nauka, što netko reče, ne bi se dešavala ovakva sranja.
Naravno da je fiktivno. Da nije fiktivno, ne bi imalo smisla imati depozite. Jer da banka mora imati sve na racunu sto joj je uplaceno, koja bi bila poanta toga? A cim banka pocne izdavati kredit, taj isti novac ce joj se vracati kao nova stednja. To je nemoguce izbjeci. I zato su sve pricice o stetnosti sustava djelomicne rezererve gluposti.

A inace, neka HNB otkupi drzavne obveznice. Ja cu uzeti kokice i s uzitkom gledati sto se dogadja s drzavom.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom